----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

14 stycznia 2025

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Tysiące przepisów, wina różne, czasem wzmocnione rumem, brandy lub szlachetnym koniakiem, z dodatkiem mieszanki z owoców miękkich, brzoskwiń albo cytrusów... Taka jest SANGRIA biała, różowa lub czerwona, niezastąpiony lekki (lub mocniejszy) napój alkoholowy na gorące, nie tylko hiszpańskie wieczory...

Pije się miło, choć czasem z plasterkiem gruszki czy „upitą” truskawką, ale drink zawsze jest smaczny, bez względu na kolor, gatunek wina (wcale nie musi być wyszukane i drogie) i jego "bombelkowatość", wszak sangria może być też lekko musująca...

Sangrię pija się wszędzie - w domach, restauracjach, na piknikach, na spotkaniach ogrodowych, wieczorem, w południe, nawet do pysznego, letniego śniadania w przydomowym ogrodzie. Oczywiście moc drinków zmienia się zależnie od pory dnia, ale... zawsze smakuje wybornie, szczególnie w miłym towarzystwie! A poza tym – przygotowana w większych ilościach zwalnia gospodarza większego spotkania od obowiązku obsługiwania baru – goście obsłużą się sami! Czyż to nie wspaniałe?!

Tego rodzaju praktyki czyniono już w starożytności, chociaż w innej formie i z nieco innego powodu. Grecy i Rzymianie do wina dodawali miód, przyprawy i wszystko, co było owocowe pod ręką (brzmi znajomo?). I podgrzewano zazwyczaj. A więc Mulled Wine (podgrzewane wino). Teraz też pijamy grzane wino, tylko w innych porach roku... Zimne i ciepłe wina z przyprawami pijano wszędzie i zawsze, zamiast wody, ponieważ... woda z mnóstwem bakterii często nie nadawała się do picia. Ale przegotowaną i wystudzoną... pijano, lecz z dodatkiem alkoholu, by zniwelować jej niezbyt przyjemny smak i zapach... 

Później o winie z owocami zapomniano.

Sangria (krew - po hiszpańsku) pojawiła się dopiero w XV wieku w Hiszpanii, by w późniejszym czasie zabłysnąć (XVIII-XIX wiek) we Francji i Anglii. Już wówczas bywała też biała sangria czy z dodatkiem brzoskwiń, ale... gustowano przede wszystkim w tej czerwonej, krwistej, pysznej i z dodatkiem francuskich winogron.

Amerykanie zachwycili się tym napojem w roku 1964, podczas New York World's Fair (trwał rok, skupiał 140 pawilonów reprezentujących około 40 krajów na powierzchni 1.5 kilometra kwadratowego; więcej informacji na temat festiwalu), kiedy to serwowano ogromne ilości "nowego napoju" w pawilonie hiszpańskim. Zachwyt pozostał, rozszerzony o różne smaki. Oczywiście najlepsza jest sangria domowa, bogata w owoce, chłodzona co najmniej przez kilka godzin. Oto trzy przepisy, te tradycyjne i bardziej współczesne smakowo... 

Klasyczna hiszpańska sangria

Moim zdaniem najsmaczniejsza; przepis można zmodyfikować, zmieniając proporcje i/lub niektóre składniki. Zamiast lodu – mrożone owoce.

składniki:
1 butelka wytrawnego czerwonego wina
2 brzoskwinie
2 pomarańcze
1 cytryna
1 jabłko
1 banan
4 czubate łyżeczki cukru
1-2 szczypty zmielonego cynamonu
100 mililitrów mocniejszego alkoholu (koniak, rum)
330 mililitrów wody gazowanej
kostki lodu

przygotowanie:
- wycisnąć sok z pomarańczy i cytryny
- resztę owoców obrać i pokroić na małe kawałki
- sok z owocami umieścić w dużym dzbanku i zalać cukrem rozpuszczonym w ciepłej wodzie; wymieszać
- do owoców dodać wino i odstawić do lodówki na minimum 2 godziny
- przed serwowaniem dolać wodę gazowaną, alkohol, dorzucić kostki lodu
- serwować w kieliszkach do czerwonego wina lub szklankach koktajlowych

 

Margarita sangria

składniki:
butelka wytrawnego białego wina
1 1/2 szklanki tequila
1 szklanka likieru pomarańczowego
1 szklanka soku pomarańczowego
1/2 szklanki soku z zielonych cytryn
kilka gałązek kolendry (cilantro)
1 pomarańcza (w cienkich plasterkach)
2 zielone cytryny (w cienkich plasterkach)

Wszystko wymieszać i dodać pokruszony miód

 

Różowa sangria

Zamiast wódki można użyć likieru malinowego lub pomarańczowego, tylko wówczas ostrożnie z cukrem. Jeśli wino słodsze, proponuję wówczas z niego zrezygnować.

składniki:
2 butelki schłodzonego różowego wina  
1 szklanka schłodzonego soku z granatów
1/2 szklanki wódki
2 1/2 szklanki czerwonych i różowych owoców (maliny, połówki truskawek i winogron, obrany czerwony grejpfrut w kawałkach, pokrojone jabłko z czerwoną i różową skórką, nasiona granatów, obrana i w kawałkach czerwona pomarańcza)
2 łyżki cukru 

przygotowanie:
- do dużego dzbanka wrzucić wszystkie owoce, cukier i wódkę, wymieszać i pozostawić w lodówce na 4 do 8 godzin
- dolać wino i sok z granatów, wymieszać do połączenia smaków
- serwować z owocami w kieliszkach do czerwonego wina na kostkach lodu

Anna Czerwińska

wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych
www.amerykanskiekulinaria.com
www.domowetrufle.com
kontakt: amerykanskie.kulinaria@gmail.com

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor