25 kwietnia 2016

Udostępnij znajomym:

Zgodnie z przewidywaniami, Apple odświeżyło 12" MacBooki.

Komputery otrzymały procesory Intel Core M 6. generacji. W podstawowej wersji jest to układ Core m3 1.1 GHz (2.2 GHz w trybie Turbo Boost) z grafiką Intel HD Graphics 515, która oferuje do 25% lepszą wydajność niż w modelach z zeszłego roku. Droższy model komputera ma procesor Intel Core m5 1.2 GHz (do 2.7 GHz w trybie Turbo). Oczywiście, istnieje możliwość wyboru procesora Core m7 1.3 GHz (3.1 GHz w trybie Turbo), co wiąże się z dodatkową opłatą.

Apple chwali się także szybszymi kościami RAM o częstotliwości 1866 MHz, co pozytywnie wpłynie na wydajność komputerów. Zastosowano także szybkie kości flash na dane na magistrali PCIe, co również zapewnia szybką pracę laptopów. Wraz z nowymi podzespołami Apple dodaje czwarty wariant kolorystyczny obudowy - w kolorze różowego złota, który znamy już z iPhone'ów i iPadów Pro.

Co ciekawe, Apple przy okazji uaktualniło MacBooki Air i postanowiło uczynić 8 GB pamięci RAM standardem.

Problemy z Quicktime dla Windows

The Wall Street Journal raportuje, że Apple potwierdziło brak wsparcia dla Quicktime na Windows. Program w wersji 7 nie jest już wspierany i aktualizowany. W przyszłości nie są planowane żadne nowe uaktualnienia.

Jest to o tyle istotne, że Quicktime obecnie naraża użytkowników Windows na niebezpieczeństwo. W programie znalezione dwie groźne luki, które w przyszłości mogą pozwolić hakerom na zdalne uruchomienie złośliwego kodu. Dlatego użytkownikom Quicktime dla Windows zaleca się odinstalowanie tego programu.

Microsoft za rok uśmierci Windows Vistę

Microsoft porzucił podstawowe wsparcie dla Windows Visty w kwietniu 2012 roku i obecnie system objętym jest tzw. wsparciem rozszerzonym, w ramach którego Microsoft udostępnia tylko ważne aktualizacje związane z bezpieczeństwem. Za rok, 11 kwietnia 2017 roku, zostaną wydane ostatnie łatki dla Windows Visty.

Windows Vista debiutował na rynku w 2007 roku i choć przyciągał uwagę grafiką z Aero, spotkał się także z dużą krytyką. Oprogramowanie przede wszystkim stawiało niemałe wymagania sprzętowe. Wiele problemów z wydajnością Visty udało się rozwiązać dopiero wraz z wydaniem drugiego Service Packa dla tego systemu. W 2009 roku Microsoft wprowadził do sprzedaży udoskonaloną Vistę, czyli Windows 7, który szybko spotkał się z uznaniem.

Windows Vista ma już niewielki udział na rynku. Na tej wersji systemu pracuje mniej niż 1.5% wszystkich komputerów. Dla porównania, komputery z Windows XP, który stracił wsparcie producenta w 2014 roku, stanowią nadal prawie 11% rynku systemów operacyjnych.

Samsung pracuje nad szkłami kontaktowymi

Rosnąca popularność Gear VR, premiery HTC Vive i Oculusa Rift, debiut wersji deweloperskiej Microsoft HoloLens - w tym roku prawdziwa rzeczywistość coraz bardziej ucieka nam przez palce, ustępując miejsca wirtualnej i rozszerzonej. Wygląda na to, że elektroniczny świat stoi u progu kolejnej rewolucji, a następne lata będą należały właśnie do VR i AR.

Drugim z tych rozwiązań bardzo interesuje się Samsung, który stara się zaprojektować inteligentne szkła kontaktowe. Oryginalne urządzenie przypominałoby zapewne funkcjonalnością połączenie zapomnianych już nieco Google Glass z uproszczonymi HoloLens. Według wniosku patentowego giganta, sprzęt wysyłałby obraz bezpośrednio na oczy noszącego, a także wykrywał za pomocą sensorów ruch i mruganie. Do tego zostałby wyposażony w miniaturową kamerę oraz antenę, a do działania potrzebowałby bezprzewodowego połączenia za smartfonem.

Eksperci z azjatyckiego koncernu uważają, że szkła kontaktowe są w stanie zapewnić znacznie lepszą jakość obrazu i wygodę noszenia od okularów, a ich potencjał, jeśli chodzi o rozszerzoną rzeczywistość jest wręcz ogromny.

PlayStation NEO

Nowa konsola Sony prawdopodobnie będzie nazywać się NEO. Sprzęt zostanie wyposażony w lepszy procesor, RAM oraz układ graficzny. Procesor zmieni swoją szybkość z 1.6 GHz na 2.1 GHz.

Chip graficzny to obecnie AMD GCN, który ma 18 CU działających w częstotliwości 800 MHz. NEO będzie zawierać 36 CU i chip będzie taktowany 911 MHz. Zmiana ta oznacza dwukrotnie mocniejszy układ graficzny.

Ostatnią ważną zmianą jest oczywiście pamięć RAM. Tu, choć nie ma zmian pojemnościowych, zwiększona zostanie częstotliwość pracy 8 GB pamięci, w którą wyposażona jest konsola. Dzięki temu przepustowość kości GDDR5 wzrośnie z 176 GB/s do 218 GB/s. Sony prawdopodobnie nie zwiększy dysku twardego - pozostanie taki sam, jak w PlayStation 4.

Zmiany te przyczynią się do obsługi rozdzielczość 4K. Na razie nie wiadomo, jak będzie finalnie wyglądało PlayStation NEO. Już teraz jednak potwierdzono, że twórcy gier będą wypuszczać dwie wersje gier na stare i nowe urządzenie.

Opracował:  Daniel Odroniec            
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor