Reguły dla sędziów, według których wykonują swoją pracę, w stanie Illinois noszą nazwę Kanonów Sędziowskich („Judicial Canons”). Reguły te są wprowadzane przez Sąd Najwyższy stanu Illinois („Supreme Court of Illinois”) poprzez Kodeks Postępowania Sędziowskiego („Code of Judicial Conduct”), który jest określony w Zasadach Sądu Najwyższego stanu Illinois („Illinois Supreme Court Rules”).
Kodeks ten dotyczy wszystkich sędziów w Illinois oraz w wielu sytuacjach osób kandydujących na pozycje sędziowskie. Kodeks ten ma jako cel wzmocnienie zaufania do systemu prawnego w stanie Illinois. Kodeks ten wymaga od sędziów rozważenia, w kwestii których roszczeń mogą wysłuchać oraz co mogą i czego nie mogą robić. Kodeks ten dotyczy sędziów bez względu na to, czy są na sali sądowej czy nie; sędziowie muszą przestrzegać tego kodeksu nawet poza salą sądową. Sędziowie, którzy nie przestrzegają tego kodeksu, podlegają karom dyscyplinarnym, w tym, w drastycznych przypadkach, usunięciem ze stanowiska.
Przed 1964 rokiem etyka sędziowska („judicial ethics”) nie była skodyfikowana. Wtedy, aby zostać usuniętym ze stanowiska, sędzia musiałby zostać odwołany przez Zgromadzenie Ogólne („General Assembly”) lub nie zostać ponownie wybrany. W 1964 roku stworzono komisję sądową („Courts Commission”) na podstawie poprawki do konstytucji stanu Illinois, w celu zapewnienia metod dochodzenia, oskarżenia oraz rozstrzygania roszczeń przeciwko sędziom. Po stworzeniu komisji sądowej powstały zasugerowane kanony etyki sędziowskiej („cannons of judicial ethics”), które zostały zastosowane przez konferencję sędziowską stanu Illinois („Illinois Judicial Conference”).
W 1970 roku Sąd Najwyższy Illinois przyjął pierwszą wersję Kodeksu Postępowania Sędziowskiego („Code of Judicial Conduct”). Również w 1970 roku przyjęto nową konstytucję stanu Illinois, aby zapewnić obecny system egzekwowania zasad wydanych przez Sąd Najwyższy za pośrednictwem komisji dochodzeniowej („Judicial Inquiry Board”) oraz komisji sądowej („Courts Commission”). Kodeks Postępowania Sędziowskiego („Code of Judicial Conduct”) jest regularnie rozpatrywany w celu unowocześnienia oraz ulepszenia; w czym biorą udział obecni sędziowie jak i reprezentanci licznych zrzeszeń adwokackich – na przykład Illinois State Bar Association oraz Chicago Bar Association.
Kodeks Postępowania Sędziowskiego jest uważany potocznie jako kodeks rozsądku. Kodeks ten wraz z konstytucją stanu Illinois, ustawami, zasadami Sądu Najwyższego oraz innymi źródłami prawnymi, stanowi podstawowy standard, jeżeli chodzi o dopuszczalne zachowanie sędziowskie oraz etykę sędziowską.
Kodeks zaczyna się od 61. zasady Sądu Najwyższego także uważanej jako pierwszy Kanon Kodeksu Postępowania Sędziowskiego („Code of Judicial Conduct”). Kanon pierwszy zobowiązuje sędziów do przestrzegania uczciwości oraz niezależności sądownictwa. Kanon drugi, 62 zasada Sądu Najwyższego, wzywa sędziów do unikania wszelkich niestosowności oraz niewłaściwości.
Kanon trzeci, 63. zasada Sądu Najwyższego, zobowiązuje sędziów do wykonywania swoich obowiązków sumiennie oraz bezstronnie. Sędziowie często rozpoczynają swój dzień bardzo wcześnie oraz kończą bardzo późno. Sędziowie muszą być kompetentni oraz muszą być na bieżąco z rozwojem prawa. Sędziowie także są zobowiązani do zachowania porządku oraz przyzwoitości w postępowaniu. Sędziowie powinni być cierpliwi, dostojni oraz uprzejmi.
Sędziowie nie mogą komentować publicznie tematu spraw, które mogą znaleźć się przed nimi. Sędziowie nie mogą dopuścić do uprzedzeń lub stronniczości w wykonywaniu swoich obowiązków.
Możliwość pracy jako sędziego jest przywilejem przysługującym nielicznej grupie osób w Illinois. Przywilej ten podlega regułom. W związku z tym osoby, które spotykają się z sędziami (oraz z osobami kandydującymi na pozycje sędziego) poprzez kampanie oraz w innych okolicznościach, powinni zdawać sobie sprawę, że sędziowie (oraz osoby kandydujące na pozycję sędziego) są ograniczeni w tym, co mogą powiedzieć oraz w tym, co mogą zrobić.
Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge