----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

08 listopada 2018

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Mija 100 lat od odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jak doszło do tego, że polskie państwo odrodziło się po ponad wieku zniewolenia?

Jesienią 1918 roku trwająca od czterech lat I wojna światowa dobiegała ku końcowi. W 1914 roku naprzeciw siebie stanęły z jednej strony Wielka Brytania, Francja i Rosja, z drugiej zaś Niemcy i Austro-Węgry. Po szybkich działaniach w pierwszych tygodniach na froncie zachodnim wojna utknęła w okopach – obie strony próbowały uzyskać przewagę, jednak zalegały w morderczej walce. Na wschodzie Niemcom poszło dużo lepiej z Rosją – już po roku działań wojennych armia carska musiała zacząć wycofywać się z ziem polskich. Na początku 1917 roku w Piotrogrodzie wybuchła rewolucja, która obaliła cara i wprowadziła ustrój republikański, a w listopadzie tego samego roku władzę w tym kraju przejęli bolszewicy z Leninem na czele, którzy wyprowadzili osłabione państwo z wojny. W tym samym 1917 roku do wojny po stronie Francji i Anglii dołączyły Stany Zjednoczone, przechylając ostatecznie szalę zwycięstwa na stronę aliantów. W Niemczech wybuchła rewolucja, która doprowadziła do końca rządów cesarza, a wielonarodowe Austro-Węgry po prostu się rozpadły.

Dla Polski wojna była jak dar z nieba. Chociaż cztery lata walk i obcej okupacji zniszczyły gospodarkę i wymęczyły społeczeństwo, najważniejszy był sam fakt walki pomiędzy zaborcami, którzy do tej pory raczej ze sobą współpracowali. Teraz zabiegano o wsparcie sprawy polskiej i organizowano oddziały polskie po obu stronach frontu. Gdy Niemcy i Austriacy zajęli ziemie rdzennie polskie i utworzyli podporządkowane sobie Królestwo Polskie, zaczęły powoli powstawać struktury polskiego państwa – rząd, administracja czy sądy. Na ich czele stanęła Rada Regencyjna, złożona z przedstawicieli klas wyższych (w tym arcybiskupa warszawskiego) podporządkowanych jednak Niemcom.

W 1917 roku doszło do przełomu w sprawie polskiej. Rewolucja w Rosji sprawiła, że państwo to przestało już liczyć się w walce o Polskę, można było więc zacząć działać przeciwko Niemcom. W lipcu Józef Piłsudski i związani z nimi żołnierze Legionów Polskich pod pozorem odmowy przysięgi na wierność cesarzom niemieckiemu i austriackiemu zerwali z dotychczasowymi sojusznikami – legioniści w większości zostali internowani, a ich Komendant został aresztowany. W tym samym czasie na Zachodzie Roman Dmowski, dotychczasowy zwolennik współpracy z Rosją, stworzył Komitet Narodowy Polski – rodzaj ambasady narodowej, która zabiegała o poparcie sprawy polskiej w Wielkiej Brytanii i Francji, a także w Stanach Zjednoczonych (tu główną rolę odegrał Ignacy Jan Paderewski). Dzięki dyplomacji – docieraniu do wpływowych osób i tłumaczeniu polskiego punktu widzenia – udało się doprowadzić do tego, że nieistniejąca jeszcze Polska została uznana za sojusznika aliantów. Ukoronowaniem tego było stworzenie z Polaków na Zachodzie Europy i w Ameryce Armii Polskiej we Francji (zwanej „Błękitną Armią”), której niewielka część wzięła udział w walkach z Niemcami.

Na przełomie października i listopada 1918 roku sytuacja zaczęła się zaostrzać i dążyć do przełomu. Rada Regencyjna próbowała usamodzielnić się od Niemców, ogłaszając niepodległość Polski – jednak społeczeństwo polskie nie ufało jej przywódcom, wysługującym się do tej pory zaborcom. W zaborze austriackim – w Krakowie, Lwowie i na Śląsku Cieszyńskim – szykowano się do przejęcia władzy z rąk habsburskich. W drugim z wymienionych miast rozpoczęły się regularne walki z Ukraińcami, którzy również chcieli uczynić „lwie miasto” swoją stolicą. Wreszcie 7 listopada w Lublinie przedstawiciele niepodległościowej lewicy – socjaliści, ludowcy, demokraci i piłsudczycy – powołali niezależny rząd pod kierunkiem Ignacego Daszyńskiego, zasłużonego działacza socjalistycznego i wieloletniego parlamentarzysty. Był to pierwszy całkowicie niezależny od trzech zaborców rząd odradzającej się Polski.

11 listopada w Compiègne we Francji podpisano zawieszenie broni kończące działania wojenne I wojny światowej. Niemcy oficjalnie uznawali się za przegranych. Tego dnia Rada Regencyjna oficjalnie przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, który wypuszczony z więzienia przybył do Warszawy dzień wcześniej. Kto kontrolował wojsko, miał faktyczną władzę na ziemiach polskich. Tego samego dnia konspiratorzy z założonej przez Piłsudskiego Polskiej Organizacji Wojskowej, a także żołnierze, harcerze, weterani i studenci zaczęli rozbrajać Niemców znajdujących się w Warszawie. Okupacja przez ostatniego z zaborców skończyła się.

14 listopada 1918 roku Piłsudski objął pełnię władzy w odradzającym się państwie jako Tymczasowy Naczelnik. Kilka dni później powołał rząd na czele z socjalistą Jędrzejem Moraczewskim i poinformował świat o tym, że państwo polskie wróciło na mapy świata. Zaczęło się tworzenie wojska i struktur państwa, które nie miało jeszcze ustalonych granic – w Wielkopolsce, która znajdowała się w zaborze pruskim, wolność wywalczono sobie dopiero pod koniec grudnia 1918 roku, gdy wybuchło tam zwycięskie powstanie przeciw Niemcom. Na początku roku 1919 Piłsudski porozumiał się z prawicą (na czele rządu stanął Paderewski) i zorganizował wolne wybory.

Niepodległość Polacy odzyskali dzięki walce i pracy tysięcy ludzi różnych zaborów i poglądów. Wykorzystano okoliczności polityczne i skupiono się na jasnym celu. W listopadzie 1918 roku wydarzyło się jedno z największych wydarzeń w polskiej historii.

Tomasz Leszkowicz

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor