16 stycznia 2020

Udostępnij znajomym:

Szczęśliwego Nowego Roku!

Życzę Państwu, aby Nowy Rok 2020 obfitował w realizację planów, błyszczał pozytywnością i zadowoleniem, a zdrowie przez kolejnych dwanaście miesięcy dopisywało nam wszystkim.

Bez względu na to, czy co roku zastanawiamy się nad postanowieniami noworocznymi, czy nie, początek nowej dekady jest wyśmienitym momentem na wprowadzenie w życie nowych nawyków i zwyczajów, które pozwolą cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Dbanie o siebie i własne zdrowie powinno być naszym priorytetem. W natłoku obowiązków bardzo często zapominamy o tym, co jest dla nas ważne. Odkładamy wizyty lekarskie, nie przejmujemy się kontuzjami, o ile możemy funkcjonować, posiłki spożywamy w pośpiechu, często w samochodzie w drodze z jednej pracy do drugiej, zmęczeni nie potrafimy wygospodarować czasu na prawdziwy relaks czy ćwiczenia fizyczne. Namawiam Państwa do tego, aby w roku 2020 to zmienić!

Zmiany nie są łatwe, ale przy odrobinie wytrwałości i systematyczności można z sukcesem wprowadzić je w życie.

Aby wprowadzić do naszego życia pozytywne zmiany musimy tego chcieć, cel powinien być realistyczny, konkretny, jego realizacja rozłożona w czasie i podzielona na małe cele, które będziemy realizować każdego dnia.

Jeżeli ktoś chce latem wybrać się na pieszą pielgrzymkę, to warto już dziś o tym pomyśleć i wprowadzić do harmonogramu dnia krótkie spacery – 10 – 15 minut, po miesiącu wydłużyć czas spaceru o kolejne 10-15 minut, po dwóch dodać kolejne 10-15 minut, aby stopniowo przyzwyczajać organizm do dłuższego chodzenia.

Co nie jest na widoku umyka naszej pamięci. Warto listę zdrowych przyzwyczajeń powiesić na lodówce, na biurku obok komputera, albo wpisać do kalendarza, aby codziennie sobie o niej przypominać.

Oto osiem podstawowych punktów:

  1. Dobra dieta – jedzenie jest paliwem dla naszego organizmu. Dobre, zdrowe jedzenie decyduje o naszym dobrym samopoczuciu. Zdrowy jadłospis powinien zawierać jak najwięcej nieprzetworzonej żywności, warzyw i owoców. Zaleca się włączenie do codziennych posiłków większej ilości zielonych, liściastych warzyw, avocado, nasion, orzechów i kiełków.
  1. Woda – 70% naszego organizmu składa się z wody. Dziennie powinniśmy spożywać od 6 do 8 szklanek wody, w tym jedną zaraz po przebudzeniu. Picie niewielkiej ilości wody w ciągu dnia może prowadzić do odwodnienia, osłabienia systemu immunologicznego i odpornościowego. Pierwszymi oznakami odwodnienia może być zmęczenie, ból głowy, wzmożone pragnienie, suchość jamy ustnej.
  1. Powietrze – oddychanie jest najważniejszą czynnością życiową, tak naturalną, że nawet się nad tym nie zastanawiamy. Przeciętna osoba oddychając używa tylko 20% objętości płuc. Oddychajmy głęboko. Jeżeli na zewnątrz panuje dobra pogoda – korzystajmy z tego. Dobrze dotleniony organizm funkcjonuje sprawnie, mamy więcej energii i dużo lepsze samopoczucie.
  1. Suplementy – jakość naszego pożywienia i styl życia sprawia, że musimy do codziennej diety dodać suplementy takie jak: witaminy, multiwitaminy, probiotyki, kwasy omega 3, witaminy D i B12, magnez, żelazo. W trakcie corocznej wizyty kontrolnej zapytajmy lekarza rodzinnego, jakie suplementy powinniśmy przyjmować.
  1. Sen – sen to nieodzowny czynnik dobrego zdrowia i samopoczucia. Sen to czas regeneracji organizmu. Idealnie byłoby abyśmy spali 7-8 godzin na dobę. Brak snu prowadzi do zachwiania poziomu hormonów, otyłości, cukrzycy, chorób serca i przyczynia się do przedwczesnego starzenia się organizmu.
  1. Aktywność fizyczna – to podstawa dobrego funkcjonowania dla ciała i ducha. Aby zachować sprawność do późnej starości powinniśmy być aktywni fizycznie, ćwiczyć, rozciągać ciało, uprawiać ulubiony rodzaj aktywności. Od kilku lat przebojem jest trampolina. Za kilkadziesiąt dolarów w sklepach typu Target czy Walmart można kupić mała trampolinę, która spokojnie mieści się w pokoju. Minuta podskoków czy balansowania na trampolinie poprawia oddychanie, dotlenia, powoduje uwalnianie się hormonów zadowolenia, poprawia koordynację ruchów, polepsza trawienie i niweluje uczucie zmęczenia. Domowe trampoliny są niskie, bezpieczne i mają dodatkowe uchwyty i barierkę, którą można trzymać w trakcie delikatnych podskoków. Brak ćwiczeń i aktywności fizycznej prowadzi do przedwczesnego starzenia się organizmu, uczucia ciągłego zmęczenia, depresji i złości.
  1. Zdrowie jamy ustnej – jest bezpośrednio połączone z ogólnym zdrowiem człowieka. Codzienna higiena jest podstawą zdrowia jamy ustnej. Zęby myjemy minimum dwa razy dziennie, szczoteczką z miękką główką albo szczoteczką elektryczną. Przynajmniej raz dziennie nitkujemy powierzchnie między zębami, usuwając osad nagromadzony w ciągu dnia. Raz do roku odwiedzamy lekarza dentystę na wizycie kontrolnej, w trakcie której sprawdzamy stan zębów i dziąseł. Wizyta kontrolna raz do roku ma na celu upewnienie się, że wszystko jest w porządku albo zdiagnozowanie problemu na początkowym etapie, kiedy nie wymaga to zaawansowanego leczenia i nakładu finansowego. Aby zapobiec chorobom dziąseł i przyzębia dwa razy do roku zalecam profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie.
  1. Pozytywne nastawienie – nie ma wątpliwości, że pozytywne, przyjazne nastawienie czyni cuda. To jak podchodzimy do życia często decyduje o tym, co się w naszym życiu dzieje – czy widzimy szklankę do połowy pełną czy do połowy pustą. Medytacja, modlitwa, wyciszenie to nieodzowny komponent zdrowego stylu życia.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor