15 grudnia 2020

Udostępnij znajomym:

...jeżeli chcesz, aby pozostały zdrowe jak najdłużej

Starzenie się jest naturalnym procesem i dotyczy także jamy ustnej. Sto lat temu brak zębów albo potrzeba protez w późniejszym wieku była oczywista. Ludzie wierzyli, że wcześniej czy później stracą zęby i traktowali to jako naturalną kolej rzeczy. Obecnie ¾ osób w wieku powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia zachowuje przynajmniej część swoich naturalnych zębów.

Osoby starsze częściej niż młodsze cierpią na choroby dziąseł, próchnicę, raka jamy ustnej i infekcje, które prowadzą do utraty zębów. Mimo naturalnego procesu starzenia się, wciąż możemy wiele zrobić, aby nasza jama ustna była zdrowa.

Nasze zęby są bardzo mocne, ale nie są niezniszczalne. Wiele lat chrupania, gryzienia, ścierania powoduje, że ściera się zewnętrzna warstwa emalii i spłaszczają się krawędzie gryzące. Spożywanie kwaśnych pokarmów, owoców cytrusowych, czy napoi gazowanych sprawia, że ochronna warstwa zębów z czasem nie jest tak mocna jak kiedyś. Pęknięte szkliwo może przyczynić się do poważniejszych problemów stomatologicznych, podrażnień, stanów zapalnych i infekcji. Szansa na wystąpienie infekcji zębów wymagającej leczenia kanałowego lub innego zabiegu inwazyjnego zwiększają się po 65. roku życia trzykrotnie. W USA współczynnik występowania próchnicy u seniorów jest obecnie wyższy niż u dzieci w wieku szkolnym. Miejscem, gdzie próchnica rozwija się, dość często jest obszar wokół szyjki zęba, w pobliżu linii dziąseł. Tkanka dziąsła naturalnie cofa się z wiekiem, odsłaniając część korzenia. Dorośli, którzy posiadają wypełnienia zębów jeszcze z czasów wczesnej młodości zauważają, że po latach wypełnienia te nie są szczelne i wymagają wymiany.

Na przestrzeni lat lśniący uśmiech przygasa. Spowodowane jest to zmianą koloru zębiny wewnątrz zęba, a także spożywaniem przez lata kawy, herbaty, piciem czerwonego wina i paleniem tytoniu.

Choroby przyzębia, charakteryzujące się cofaniem się dziąseł, są głównym winowajcą utraty zębów u osób starszych.

Wiek nie jest bezpośrednią przyczyną chorób dziąseł, ale to najczęściej z wiekiem choroby dziąseł są częściej diagnozowane.

Podobnie jak w przypadku wielu nowotworów, ryzyko rozwoju raka jamy ustnej wzrasta wraz z wiekiem i paleniem tytoniu. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jamy ustnej wzrasta z każdym rokiem palenia lub żucia tytoniu. Najczęstszym miejscem występowania raka jamy ustnej jest warga i język. Ze statystyk wynika, że mężczyźni są częściej narażeni na tą chorobę niż kobiety. Początkowe objawy raka jamy ustnej są łatwe do przeoczenia. Jeżeli na wardze lub języku zauważymy białą lub czerwoną plamkę utrzymującą się dłużej niż dwa tygodnie warto zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną.

Z wiekiem ludzie są bardziej podatni na owrzodzenia w jamie ustnej i wokół ust, a także opryszczkę i infekcje drożdżakowe. Te stany są bolesne i mogą bardzo utrudnić jedzenie, mówienie i połykanie pokarmów.

Starzejąc się mamy generalnie więcej problemów zdrowotnych, a to oznacza stosowanie większej ilości leków, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej. Niektóre leki stosowane w leczeniu chorób serca czy leki przeciwdrgawkowe mogą prowadzić do obrzęku dziąseł.

Zdrowie jamy ustnej powiązane jest bezpośrednio ze zdrowiem reszty ciała. Istnieje coraz więcej dowodów na związek między zapaleniem dziąseł a chorobami takimi jak cukrzyca, choroby serca, udar czy problemy z oddychaniem. Badania naukowe dowiodły, że bakterie z jamy ustnej przemieszczają się wraz z krwią do innych tkanek i narządów wywołując stan zapalny.

Prawie ¼ Amerykanów w wieku powyżej 60 lat cierpi na cukrzycę. Niekontrolowany poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne, to prowadzi do infekcji dziąseł i przyśpiesza choroby przyzębia. Zwiększony poziom cukru we krwi jest także niekorzystny dla zdrowia dziąseł i zębów.

Brak zębów na pewno utrudnia jedzenie i mówienie. Jeżeli pacjent przez dłuższy czas nie posiada zębów, może cierpieć z powodu niedożywienia i w konsekwencji jego stan zdrowia ulegnie pogorszeniu. Problemy z mową, zmiany wyglądu twarzy prowadzą do obniżenia samooceny, izolacji społecznej, a nawet depresji.

Utrzymanie zdrowia jamy ustnej jest niezbędne do końca życia. Codzienna higiena pozwala utrzymać zęby i dziąsła w dobrym stanie do późnej starości. Szczotkujemy i nitkujemy zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Statystyki pokazują, że prawie 25% pacjentów po przejściu na emeryturę, przestaje regularnie odwiedzać dentystę. Wizyty kontrolne i profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie jest kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Pacjenci w każdym wieku mogą wybielać zęby. Bezpieczne wybielanie zębów najlepiej wykonać w gabinecie dentystycznym. Procedura wybielania trwa około godziny i gwarantuje zadawalające rezultaty.

Pacjenci, którzy nie mają zębów powinni rozważyć implanty dentystyczne. Implanty dentystyczne są powszechną procedurą w przypadku braku zębów. Swoją popularność implanty zawdzięczają nie tylko estetyce, ale przede wszystkim funkcjonalności. Dla porównania – protezy zapewniają tylko 20% funkcjonalności. Najskuteczniejszym, najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem dla osób nieposiadających zęba lub zębów są implanty dentystyczne.

Trwałość implantów zależy w dużej mierze od samego pacjenta, przestrzegania zaleceń lekarza, właściwej higieny i profilaktyki.

Ważnym czynnikiem wpływającym na sukces leczenia implantologicznego jest ogólny stan zdrowia pacjenta, stan zdrowia dziąseł i kości, oraz doświadczenie i kwalifikacje lekarza, który wykonuje ten zabieg. Posiadanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do prawidłowego i bezpiecznego umieszczenia implantu w kości ma ogromne znaczenie. Przed podjęciem decyzji dotyczącej wstawienia implantów należy sprawdzić kwalifikacje lekarza, który będzie dokonywał zabiegu. Specjalista d/s implantów poza szkołą dentystyczną i doświadczeniem powinien mieć ukończoną 2-3-letnią specjalizację w tej dziedzinie.

Pacjent posiadający implanty powinien dbać o nie jak o własne zęby, przestrzegać higieny jamy ustnej i odwiedzać gabinet dentystyczny.

Uśmiech to nasza wizytówka. Zdrowe zęby są oznaką zdrowia całego organizmu. Upływu czasu nie możemy zatrzymać, ale dzięki właściwemu podejściu i dbaniu o zęby możemy podarować sobie najlepszą jakość życia do końca naszych dni.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim czytelnikom i redakcji tygodnika Monitor dużo zdrowia, oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Z nadzieją, że nadchodzący, Nowy Rok 2021 będzie lepszy chciałabym ofiarować 15% zniżki dla seniorów, którzy zdecydują się zapewnić długowieczność swojego uśmiechu.

Dr Dorothy Anasinski, DDS

Doktor Anasinski specjalizuje się w periodontologii i implantach dentystycznych. Doktor jest profesorem w zaawansowanym programie nauczania periodontologii na University of Illinois. Posiada tytuł Dyplomaty przyznawany przez American Board of Periodontology and Dental Implant Surgery, który jest najwyższym wyróżnieniem w tej dziedzinie. Tylko niespełna 1/3 periodontologów praktykujących w USA posiada tak wysokie kwalifikacje uznane przez branżę stomatologiczną i tytuł Dyplomaty.
Doktor Anasinki przyjmuje pacjentów w klinice Dental Specialists of Niles pod adresem 8216 W. Oakton w Niles. Numer telefonu 847-685-6686, w internecie www.dentalspecialistsofniles.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor