W żadnej innej dziedzinie nauki i życia innowacje nie są tak pożądane jak w medycynie. Nowe technologie, rozwiązania ratujące życie pacjentów albo znacznie poprawiające jego jakość, są celem lekarzy i naukowców. Pacjentom ratują życie, przyśpieszają powrót do zdrowia i dają nadzieję na wyzdrowienie.
W żadnej innej dziedzinie nauki empatia nie jest tak potrzebna jak w medycynie. Empatia to umiejętność zrozumienia innych ludzi oraz zdolność współodczuwania z nimi ich uczuć i emocji.
Co łączy innowację z empatią? Wydawać by się mogło, że to dziedziny od siebie odległe, zupełnie ze sobą niezwiązane i niezależne. Okazuje się, że w sektorze usług medycznych empatia i innowacje muszą iść w parze. W tym też kierunku, zdaniem wielu ekspertów śledzących trendy rządzące współczesnym rynkiem usług medycznych, będzie podążał sektor zdrowia.
Dziś sektor usług medycznych rozwija się bardzo szybko. Innowacje w medycynie to nie tylko przełomowe terapie. To także tworzenie nowych obszarów terapeutycznych na bazie już istniejących dziedzin. To również łączenie metod i terapii a także zwracanie uwagi na prewencję i edukację pacjenta, oraz przypominanie o regularnych kontrolach, dbaniu o aktywność fizyczną, dietę, sen, relaks i odpoczynek.
Najnowsza medycyna to lepsza i szybsza diagnostyka, która podąża za zmianami społecznymi i oczekiwaniami pacjentów.
Śledząc najnowsze trendy w sektorze usług medycznych odwiedziłam ostatnio General Cardiac Catheterization Lab w szpitalu Advocate Lutheran. Wejście do tej kliniki przyszłości przypomina bardziej wejście do SPA niż na oddział szpitalny.
Z poczekalni, która wygląda jak lobby hotelowe, pacjenci przechodzą do sal konferencyjnych lub pokojów, gdzie ze specjalistami mogą przedyskutować metody leczenia. Plastikowe modele serca, zastąpiono dużymi ekranami dotykowymi, na których lekarze pokazują pacjentom detale budowy układu krwionośnego i serca oraz detale diagnostyczne i plan zabiegów. To pacjent albo jego rodzina decyduje, jaki kolor światła i jaka muzyka będzie w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Chodzi o komfort i dobre samopoczucie. Projektanci tego wnętrza wraz z lekarzami i personelem medycznym wiedzą, że komfort pacjenta przed zabiegiem wpływa na jakość zabiegu i szybką rekonwalescencję po zabiegu. Pacjent pozytywnie nastawiony, myślący optymistycznie, który nie boi się wizyty w szpitalu i nie jest zestresowany okolicznościami, to połowa sukcesu szybkiego dochodzenia do zdrowia.
Dr. Anna Hertsberg – dyrektor Cath Lab dba o to, aby każdy wchodzący do “laboratorium” mógł porozumieć się we własnym języku. Jeżeli nie jest to język angielski, to na miejscu obecni są tłumacze kilkunastu języków. Zdaniem Dr. Hertsberg, porozumiewanie się w języku ojczystym natychmiast przełamuje stres i buduje zaufanie.
Choroby serca i układu krążenia mogą prowadzić do śmierci. Rozwój medycyny oraz połączenie natychmiastowych działań z prewencją sprawia, że można zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu albo cofać lub neutralizować ich konsekwencje. Dr. Demitrius Lopes, który jest jednym z lekarzy wykonujących zabiegi w Cardiac Catheterization Lab mówi, że najważniejsze jest rozpoznanie symptomów, koordynacja i szybkość działania oraz dowiezienie chorego do właściwej placówki medycznej, która natychmiast może udzielić pomocy, albo działa w systemie szpitali dysponujących możliwością natychmiastowej pomocy. Doktor Lopes jest światowej sławy neurochirurgiem, który od lat uznany jest za eksperta w dziedzinie innowacji i prewencji w dziedzinie chirurgii wewnątrznaczyniowej. Jego zdaniem każdy powinien pamiętać słówko FAST – gdzie F znaczy face changes (zmiany na twarzy), A oznacza – arm weakness (osłabienie mięśni rak i ramion), S- speech changes (zmiany mowy) i T (time) czyli czas. To podstawowy poradnik rozpoznawania udarów mózgu. Zdaniem Dr. Lopesa, może on rozwijać się nawet kilka dni. Pacjenci ukrywają symptomy, rodzina ich nie zauważa, a czas działa na niekorzyść pacjenta. Dzięki właściwej, szybkiej interwencji w całych Stanach Zjednoczonych 250 tysięcy pacjentów uniknęło śmierci spowodowanej udarem. Co pomaga lekarzom w diagnozowaniu grup ryzyka? Algorytmy. Dzięki algorytmom medycyna staje się dziedziną bardziej obiektywną i standaryzowaną.
Dr. Neal Sawlani w CAT Lab zastępuje niedziałające zastawki serca specjalnymi tulejkami – co ciekawe robi to mało inwazyjnymi metodami. Jeszcze kilka lat temu tego typu zabiegi wykonywano na otwartym sercu, dziś ze względu na ryzyko, stres pacjenta oraz okres jego rekonwalescencji, odchodzi się od operacji na otwartym sercu – o ile nie są one konieczne. Pozwala na to najnowsza technologia. Zdaniem Dr. Sawlaniego największym wyzwaniem jego profesji jest dobranie odpowiedniej metody leczenia do stanu zdrowia pacjenta i historii choroby. Medycyna posiada obecnie niemal nieograniczone możliwości na poprawę jakości ludzkiego życia. Stenty odpowiedzialne za właściwy przepływ krwi, czy zastawki serca wprowadza się do organizmu przez naczynie krwionośne w udzie.
Innowacje w metodach leczenia i diagnozowania zmieniają się w bardzo szybkim tempie. Celem jest ratowanie ludzkiego życia w sposób jak najmniej inwazyjny, jak najbardziej bezpieczny, szybki i pozwalający na niemal natychmiastowy powrót do zdrowia i sprawności fizycznej. Do tego medycyna XXI wieku dodaje komponent emocjonalny – pozbycie się strachu, dbanie o dobre samopoczucie pacjenta przed zabiegiem i po zabiegu oraz pozytywne doznania wiążące się z leczeniem.
Anna Tukiendorf-Wilhite
dyrektor TTI Medical Training School,
prezes Polish Women in Business
Tel. 773-774-2222