25 lutego 2020

Udostępnij znajomym:

Jednym z poważniejszych schorzeń periodontologicznych prowadzących do utraty zębów jest recesja dziąseł.

Recesja to zanik różowej tkanki dziąsła otaczającej ząb. Recesja dziąseł nie jest bolesna i we wczesnym stadium jest niezauważalna przez pacjenta. Początkowe objawy recesji dziąseł to głównie nadwrażliwość zębów. W kolejnych, zaawansowanych etapach rozwoju choroba może doprowadzić do utraty zębów.

Tkanka dziąseł otaczająca zęby ma za zadanie przylegać do zębów i utrzymywać się w strukturze kości. Tkanka ta jest odporna na działanie ścierne, które odbywają się podczas gryzienia czy żucia. Z upływem lat tkanka otaczająca dziąsła może zacząć odstawać od zęba i obniżać się.

Cofająca się linia dziąseł jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowia zębów, ale także pogarsza estetykę uśmiechu.

Najczęstszą przyczyną recesji dziąseł jest zapalenie przyzębia. Oprócz chorób przyzębia istnieją także inne czynniki ryzyka, które w dużej mierze mogą przyczyniać się do powstawania recesji dziąseł, takie jak: zbyt mocne czyszczenie zębów szczoteczką z twardym włosiem, używanie pasty do zębów posiadającej właściwości ścierne, zgrzytanie zębami, problemy ortodontyczne – w tym krzywe zęby, niedostateczna higiena jamy ustnej, problemy hormonalne, oraz palenie tytoniu czy marihuany.

Cofające się dziąsła stają się zagrożeniem dla zdrowia, gdy odsłonięte zostają korzenie zębów. Odsłonięte korzenie zębów mają bardzo duże zagrożenie powstania próchnicy, rozwoju infekcji i w konsekwencji utraty zęba. Recesja dziąseł jest schorzeniem występującym dość często u ludzi dorosłych. Niestety brak jakichkolwiek wczesnych symptomów powoduje, że wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z występowania recesji do czasu, kiedy jest ona widoczna albo uszkodzenia zęba stają się nieodwracalne. Im szybciej rozpoznamy recesje dziąseł, tym większe szanse na jej całkowite powstrzymanie. W momencie, kiedy tkanki dziąsła są widocznie obniżone i bardzo cienkie, nie mogą utrzymać zęba w kości, ząb zaczyna się ruszać i szanse na jego uratowanie są minimalne.

Pierwsze oznaki utraty dziąseł to: utrzymująca się przez dłuższy czas wrażliwość, zaczerwienienie dziąseł, krwawienie dziąseł, nieładny zapach z ust, opuchnięte dziąsła, wydłużone zęby i odsłonięte korzenie.

Procedurą, która z sukcesem przywraca utracone dziąsło, zakrywa korzeń, chroni ząb i poprawia wygląd zębów, jest przeszczep dziąseł.

Przeszczep dziąseł stosuje się w dentystyce od lat 50-tych XX wieku. Ostatnie 20 lat to okres, w trakcie którego dokonano znacznych postępów w dziedzinie stomatologii, które pozwalają zregenerować utracone lub zużyte tkanki dziąsła. Struktury przyzębia należą do najbardziej zbadanych tkanek w organizmie, w wyniku czego opracowano chirurgiczne techniki mikroinwazyjne, które redukują recesję dziąseł. Lekarz dentysta o specjalizacji periodontologicznej zazwyczaj posiada duże doświadczenie w zakresie technik chirurgicznych, dzięki czemu zabiegi przeszczepu dziąseł są bezpieczne i dają przewidywalne rezultaty. Prawidłowo wykonany zabieg właściwie nie powoduje żadnych komplikacji.

Przeszczep dziąsła polega na pobraniu dwóch warstw tkanki naskórka i skóry właściwej i przykrycie nimi odsłoniętych korzeni. Zabieg przeszczepu dziąseł wykonywany jest w gabinecie, w trakcie jednej wizyty. Tkanka dziąseł pobierana jest z podniebienia pacjenta. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest krótki i wynosi od 7 do 14 dni. Po zabiegu pacjent od razu może wrócić do domu i normalnych zajęć, zalecana jest tylko tzw. dieta miękka.

Recesji dziąseł można zapobiec. Jak w przypadku większości schorzeń jamy ustnej, najlepszym remedium, które zapobiega, jest prewencja, czyli właściwa higiena jamy ustnej, szczotkowanie zębów miękką szczoteczką minimum dwa razy dziennie, nitkowanie zębów minimum raz dziennie, używanie pasty do zębów, która nie posiada właściwości ściernych oraz kontrolna wizyta u dentysty przynajmniej dwa razy do roku. Jeżeli mamy wątpliwości co do technik szczotkowania lub nie wiemy, jakie produkty są najlepsze dla naszych zębów, warto o opinie zapytać stomatologa albo higienistkę.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.

Doktor Anasinski specjalizuje się w periodontologii i implantach dentystycznych. Doktor jest profesorem w zaawansowanym programie nauczania periodontologii na University of Illinois. Posiada tytuł Dyplomaty przyznawany przez American Board of Periodontology and Dental Implant Surgery, który jest najwyższym wyróżnieniem w tej dziedzinie. Tylko niespełna 1/3 periodontologów praktykujących w USA posiada tak wysokie kwalifikacje uznane przez branżę stomatologiczną i tytuł Dyplomaty. Doktor Anasinki przyjmuje pacjentów w klinice Dental Specialists of Niles pod adresem 8216 W. Oakton w Niles. Numer telefonu: 847-685-6686, w internecie www.dentalspecialistsofniles.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor