----- Reklama -----

09 stycznia 2025

Udostępnij znajomym:

W kwestii naszej diety obserwujemy rosnący i coraz bardziej niepokojący trend. Ponad połowa kalorii, które spożywamy, pochodzi z ultra-przetworzonych produktów – artykułów mocno zmodyfikowanych i pełnych chemikaliów. Jeśli twoim celem na nowy rok jest zdrowsze odżywianie, warto dokładniej przyjrzeć się etykietom.

Co to są ultra-przetworzone produkty?

Powszechnie słyszymy, że jeśli produkt zawiera pięć lub więcej składników – zwłaszcza takich, których nazw nie potrafimy wymówić – może on nie stanowić najlepszego wyboru w zdrowej diecie.

Ultra-przetworzone produkty to bardziej eksperyment chemiczny niż żywność. Dodawane do nich substancje to często konserwanty lub wzmacniacze smaku.

Dr Naomi Parrella, specjalistka ds. leczenia otyłości z Rush University Medical Center, wyjaśnia:

„Kiedy przemysł dodaje do żywności określone chemikalia, smaki lub inne składniki, staje się ona ultra-przetworzona. To są rzeczy, których nie zrobisz w swojej kuchni. Nie da się zrobić niektórych przekąsek czy napojów energetycznych w kuchni, a to właśnie one należą do produktów ultra-przetworzonych”

Jak ultra-przetworzona żywność wpływa na organizm?

Nasz organizm odbiera to, co jemy, jako sygnał. Warzywa, owoce, mięso, nabiał i jajka są rozpoznawalne dla organizmu. Jednak ultra-przetworzone produkty – nie.

„To żywność, którą organizm uznaje za obcą i musi ją rozszyfrować” - mówi Parrella. „Może to wymagać aktywacji układu odpornościowego, podnieść poziom insuliny, co sprawia, że mamy większy apetyt, trudniej spalamy tłuszcz i zaczynamy przybierać na wadze w okolicy brzucha. Powoduje to zakłócenia w hormonalnej równowadze organizmu”.

Co gorsza, niektóre dodatki celują w te same obszary mózgu, które są aktywowane przez substancje uzależniające.

„Chodzi o pieniądze, prawda? Jak zwiększyć sprzedaż? Jak sprawić, by więcej ludzi kupowało dany produkt?” - pyta Parrella. „Jeśli istnieje chemiczny sposób, aby to osiągnąć, to świetnie dla przemysłu, ale nie dla ludzi i nie jest to właściwe podejście.”

Kontrowersyjne składniki: tłuszcze trans i oleje roślinne

Tłuszcze trans są powszechnie znane jako niezdrowe. Jednak w przypadku olejów – takich jak rzepakowy, szafranowy czy roślinny – zdania są podzielone.

„Te oleje są pozyskiwane w nienaturalnych warunkach – pod bardzo wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze” - mówi Parrella. „Mogą być szkodliwe dla organizmu człowieka, a ich wpływ nie jest jeszcze do końca zrozumiany”.

Powiązanie diety z ogólnym zdrowiem

Lekarze doskonale zdają sobie sprawę z wpływu diety na zdrowie.

„Jeśli zaczynasz mieć dodatkowe problemy zdrowotne, czujesz się mniej energiczny, gorzej śpisz lub masz problemy trawienne, może to mieć związek z ultra-przetworzoną żywnością” – ostrzega Parrella. „Jeśli potrafisz zachować umiar i zwracać uwagę na żywność ultraprzetworzoną, zauważysz różnicę”.

Coraz więcej badań wskazuje również, że nadmierne spożywanie ultra-przetworzonej żywności może wpływać na nasze zdrowie psychiczne.

Wniosek? Świadomość tego, co znajduje się na naszych talerzach, jest kluczowa dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

jm

----- Reklama -----
----- Reklama -----
----- Reklama -----
----- Reklama -----
Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor