09 września 2024

Udostępnij znajomym:

Ludzkie ciało to niesamowita elektrownia zasilana przez ważne organy, takie jak serce, płuca i mózg. Jednak część jego najważniejszej pracy wykonuje część ciała, której możesz się nie spodziewać - nasze kubki smakowe, zestaw mikroskopijnych organów, które robią więcej niż tylko pomagają nam delektować się jedzeniem. Naukowcy uważają, że ludzkie kubki smakowe mają również większy cel: chronią nas przed zatruciem. Te mikroskopijne czujniki mówią naszemu mózgowi, że jedzenie jest bezpieczne do spożycia na podstawie smaku, zachęcając nas do spożywania słodyczy (potencjalnych źródeł kalorii i energii) i ostrzegają nas, aby wypluć gorzkie lub niesmaczne substancje, po których możemy się rozchorować.

Kubki smakowe to tak pracowite organy, że ich komórki szybko obumierają. Podczas pracy starzeją się i tracą wrażliwość, dlatego ciało regeneruje je mniej więcej co dwa tygodnie. Jednak kubki smakowe nie są wymieniane wszystkie naraz; każdego dnia około 10% czujników wygasa, podczas gdy 20% do 30% jest w trakcie rozwoju, pozostawiając nam 60% kubków aktywnych do analizowania spożywanego jedzenia.

Chcesz zbadać swoje kubki smakowe? Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to tak proste, jak wysunięcie języka. Dzieje się tak, ponieważ widoczne guzki same w sobie nie są czujnikami; zamiast tego widzisz brodawki, które pokrywają kubki smakowe. Każda brodawka może pomieścić setki czujników smaku, przy czym przeciętny dorosły ma ich od 2 000 do 10 000 - liczba ta zazwyczaj maleje wraz z wiekiem. Istnieje jednak jedna dobra strona utraty pewnej wrażliwości smakowej wraz z wiekiem: pokarmy, których kiedyś unikaliśmy w dzieciństwie, takie jak brukselka, stają się nieco smaczniejsze.

jm

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor