Proces starzenia się nie przebiega w jednolitym rytmie. Zamiast tego ciało ludzkie starzeje się etapami. Badanie przeprowadzone w 2024 roku przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda pokazuje, że nasze ciała starzeją się szybciej w wieku około 40–45 lat oraz wczesnych 60 lat, niż w innych okresach życia.
W badaniu przeanalizowano dane 108 osób, które oddawały krew i inne próbki biologiczne przez kilka lat. Śledząc 135 000 różnych cząsteczek, tworząc 250 miliardów punktów danych, naukowcy odkryli, że około 81% badanych cząsteczek wykazywało wahania związane z wiekiem, a te momenty szybkiego starzenia miały tendencję do łączenia się w wieku około 44 lat i na początku 60. roku życia. Według naukowców najbardziej zaskakującym punktem danych było szybkie starzenie się w połowie lat 40-tych naszego życia. Początkowo naukowcy wysnuli teorię, że menopauza lub perimenopauza mogą mieć wpływ na te zmiany, ale odkryli, że zmiany molekularne dotyczą mężczyzn w takim samym stopniu, jak i kobiet.
Różne zmiany w różnych okresach
Zmiany w organizmie różniły się między tymi dwoma okresami przyspieszonego starzenia. W obu grupach wiekowych zauważono zmiany w cząsteczkach związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi, metabolizmem kofeiny oraz wzrostem skóry i mięśni. Jednak u osób w wieku około 40 lat odnotowano dodatkowo zwiększone zmiany w metabolizmie alkoholu, podczas gdy u ludzi we wczesnych latach 60-tych zmiany dotyczyły regulacji układu immunologicznego i funkcji nerek.
Jak przeciwdziałać skutkom starzenia?
Choć nie można całkowicie zatrzymać procesu starzenia, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu mogą pomóc ograniczyć niektóre skutki tych okresów przyspieszonego starzenia. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie, zwłaszcza gdy zbliżają się te kluczowe momenty w życiu.
jm