Zaangażowanie w szkołę spada. Ankietowani uczniowie szkół średnich i gimnazjów uważają szkołę za mniej interesującą niż w zeszłym roku, a tylko około połowa uważa, że stawiane są przed nimi odpowiednie wyzwania. Problem jest szczególnie dotkliwy dla nastolatków, którzy twierdzą, że nie chcą iść na studia zaraz po szkole średniej.
Uczniowie twierdzą, że szkoła nie stanowi dla nich wystarczającego wyzwania
Na pytanie: „czy praca wykonywana w szkole wystarczająco mnie stymuluje”, nieco mniej niż połowa uczniów szkól średnich odpowiedziało twierdząco, z czego tylko 14% zdecydowanie się z tym zgadza.
Oczywiście, wielu uczniów nie będzie cieszyć się koniecznością przyswojenia podstawowych pojęć matematycznych ani tego, jak formułować dobrze uzasadnione argumenty, ale i tak muszą przerobić wymagany materiał. Niepokojące jest to, że uczniowie twierdzą, iż czują się znacznie mniej zaangażowani w szkołę niż w zeszłym roku, w porównaniu z badaniem Gallupa z 2023 r. przeprowadzonym wśród przedstawicieli pokolenia Z.
Jedną z największych różnic między tym rokiem a poprzednim była odpowiedź na pytanie: „Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni nauczyłem się czegoś interesującego w szkole”. W 2023 r. 68% odpowiedziało, że tak. W tym roku jednak wśród tych samych uczniów liczba ta spadła o pełne 10 punktów, do 58%.
Szkoły mają szczególne trudności z zaangażowaniem uczniów, którzy nie mają planują dalszej edukacji w college.
Uczniowie, którzy nie zamierzają iść na studia, rzadziej mówią, że mają nauczyciela, który wzbudza w nich ekscytację przyszłością lub osobę dorosłą w szkole, która zachęca ich do realizacji marzeń. To duży problem, biorąc pod uwagę, że tylko około połowa respondentów szkół średnich i gimnazjów twierdzi, że planuje zapisać się na czteroletnie studia zaraz po ukończeniu szkoły średniej.
Brak alternatyw
Podczas gdy tylko około połowa uczniów z pokolenia Z twierdzi, że planuje iść na studia, ich szkoły w klasach K-12 poświęcają dużo czasu na rozmowy o wyższej edukacji - znacznie więcej niż na rozmowy o możliwych alternatywach.
Dla porównania, tylko 23% uczniów szkół średnich twierdzi, że uzyskało „wiele” informacji o praktykach, certyfikatach i programach zawodowych. A tylko 19% twierdzi, że otrzymuje pomoc w kwestii pracy, która nie wymaga wyższego wykształcenia.
„Rozmowy, które [szkoły K-12] prowadzą z uczniami szkół średnich i gimnazjów, dotyczą głównie college'u” - mówi Zach Hrynowski, starszy badacz edukacji w Gallup. „Nawet dzieci, które mówią: »Nie chcę iść na studia«, o czym najczęściej słyszą? O college'u. Nie rozmawiamy z nimi o praktykach, stażach, zakładaniu firmy, aspiracjach przedsiębiorczych ani pracach, które nie wymagają dyplomu ukończenia studiów”.
Ten problem zrodził się z dobrych intencji. W imię równości edukacyjnej, aby upewnić się, że nie ograniczają dzieci, szkoły dzisiaj promują ideę, że studia mogą być dla każdego. To nie jest samo w sobie złe. Złe jest to, że uczniowie, którzy nie chcą iść na studia, twierdzą, że ich szkoły ich nie słuchają ani nie rozmawiają z nimi o niczym innym.
Zaskakujące 86% studentów pokolenia Z, którzy planują iść na czteroletnie studia, twierdzi, że mają przed sobą świetlaną przyszłość. Jednak uczniowie, którzy nie zamierzają iść na studia, czują się znacznie mniej optymistycznie co do swoich perspektyw – to ostrzeżenie dla szkół, że muszą być bardziej proaktywne i kreatywne w pomaganiu nastolatkom w marzeniach na wielką skalę, bez prostego mówienia: „Idź na studia”.
jm