Osoby często pracujące na nocną zmianę mogą być bardziej narażone na zachorowanie na raka, problemy trawienne i inne problemy zdrowotne.
Ponad 9 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych pracuje na zmiany w nocy, według U.S. Census Bureau. Istnieje wiele zawodów w różnych branżach, które wymagają pracy w nocy, w tym personel medyczny, stewardesy, recepcjoniści hotelowi, pracownicy budowlani, kierowcy ciężarówek, strażacy, funkcjonariusze organów ścigania i inni.
Praca na nocną zmianę wiąże się z koniecznością dostosowania godzin snu i posiłków, a są to dwa czynniki przyczyniające się do problemów zdrowotnych związanych z takim trybem zatrudnienia, powodując między innymi zwiększone ryzyko zachorowania na raka, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i innych.
Zwiększone ryzyko zachorowania na raka
Badania wykazały zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów u osób pracujących na nocną zmianę.
Narodowy Program Toksykologiczny (NTP) znalazł „silne dowody” na to, że częsta praca na nocną zmianę zaburza rytmy dobowe i może powodować raka piersi u kobiet i raka prostaty u mężczyzn.
Rytm dobowy to wewnętrzny 24-godzinny zegar ciała. Jednym z czynników wpływających na rytm dobowy jest światło. Praca na nocną zmianę zaburza rytm dobowy organizmu, ponieważ człowiek pracuje w czasie, gdy naturalnym instynktem organizmu jest sen.
Jeśli często pracujesz na nocną zmianę, Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają, abyś starał się trzymać podobnego harmonogramu snu nawet w dni, w które nie pracujesz, aby pomóc swojemu organizmowi wejść w lepszą rutynę.
Możliwe zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Kiedy pracujesz na nocną zmianę, prawdopodobnie musisz jeść o nietypowych porach.
Możliwe zaburzenia żołądkowo-jelitowe, z którymi możesz się zetknąć, obejmują bóle brzucha, gazy, biegunkę, zaparcia, nudności, wymioty, zmiany apetytu, niestrawność i zgagę, zgodnie z Narodowym Instytutem Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (NIOSH).
Zaburzony rytm dobowy może być ponownie przyczyną tych problemów żołądkowo-jelitowych, ponieważ wewnętrzny zegar organizmu może nie działać prawidłowo, gdy jedzenie jest spożywane o nietypowych porach w nocy.
Ważne jest, aby dostarczać sobie energii, jedząc dużo jedzenia i nawadniając się dużą ilością wody, gdy jesteś na nogach i pracujesz długie godziny wieczorami.
Według NIOSH to, co jesz w pracy, a nawet gdzie jesz, może pomóc złagodzić potencjalne problemy trawienne.
Zalecane pokarmy w godzinach pracy to warzywa, sałatki, zupy, owoce, kanapki z pełnego ziarna, jogurt, ser, jajka, orzechy i zielona herbata. NIOSH zaleca, aby unikać jedzenia między północą a 6 rano, jeśli to możliwe, aby pomóc w uformowaniu względnie normalnej rutyny posiłków.
Zwiększone ryzyko chorób układu krążenia
Zdrowie serca może być ryzykiem wynikającym z wielu lat częstej pracy na nocnej zmianie.
Badania wykazały związek między pewnymi czynnikami ryzyka, które mogą być powszechne u osób pracujących na nocnej zmianie, a chorobami układu krążenia, takimi jak palenie tytoniu i zaburzenia metaboliczne, zgodnie z NIOSH.
Według ustaleń opublikowanych w sierpniu 2022 r. w czasopiśmie Journal of the American Heart Association, osoby z wysokim ciśnieniem krwi mogą mieć większe ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i cukrzycę, jeśli często pracują na nocnych zmianach.
Zgodnie z badaniem stwierdzono, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi i pracujące na nocną zmianę miały o 16% wyższe ryzyko zachorowania na chorobę serca, cukrzycę i udar niż osoby pracujące w normalnych godzinach dziennych.
Problemy psychologiczne
Praca na nocnej zmianie może wiązać się z wieloma problemami psychologicznymi. Osoby, które często pracują w nocy, mogą odczuwać skrajne zmęczenie i poczucie izolacji.
Jednym z powszechnych problemów ze zdrowiem psychicznym u osób pracujących na nocnej zmianie jest depresja.
jm