03 maja 2024

Udostępnij znajomym:

Amerykańska Agencja ds. Walki z Narkotykami (DEA) podejmie kroki w celu przeklasyfikowania marihuany w Ustawie o Substancjach Kontrolowanych na mniej niebezpieczny narkotyk, co będzie historyczną zmianą w stosunku do amerykańskiej polityki antynarkotykowej od pokoleń i może mieć szerokie skutki w całym kraju.

Propozycja, która musi jeszcze zostać rozpatrzona przez Biuro ds. Zarządzania i Budżetu Białego Domu, a następnie poddana dyskusji publicznej, uwzględniałaby medyczne zastosowania konopi indyjskich i potwierdzała, że mają one mniejsze ryzyko nadużywania niż niektóre z najniebezpieczniejszych narkotyków w kraju. Nie oznaczałoby to jednak całkowitej legalizacji marihuany do użytku rekreacyjnego.

Posunięcie agencji usuwa ostatnią istotną przeszkodę regulacyjną, zanim będzie mogła nastąpić największa zmiana polityki agencji od ponad 50 lat. Propozycja zakłada przeniesienie marihuany z jej obecnej klasyfikacji jako narkotyku z Wykazu I (Schedule I), obok heroiny i LSD, przenosząc ją do Wykazu III (Schedule III), w którym znajduje się np. ketamina czy niektóre sterydy anaboliczne. Po okresie zgłaszania uwag publicznych i ocenie przez sędziego administracyjnego, agencja ostatecznie opublikuje nowe przepisy.

„Dzisiaj Prokurator Generalny przedstawił propozycję zmiany klasyfikacji marihuany z Wykazu I do Wykazu III” – oznajmił w oświadczeniu dyrektor ds. spraw publicznych Departamentu Sprawiedliwości Xochitl Hinojosa. „Po opublikowaniu przez Rejestr Federalny rozpocznie się formalny proces stanowienia przepisów zgodnie z zaleceniami Kongresu w ustawie o substancjach kontrolowanych”.

Podpis prokuratora generalnego Merricka Garlanda rzuca całą uwagę Departamentu Sprawiedliwości na to posunięcie i wydaje się sygnalizować jego znaczenie dla administracji Bidena.

W październiku 2022 roku prezydent Biden wezwał do przeglądu federalnego prawa dotyczącego marihuany i wniósł o ułaskawienie tysięcy Amerykanów skazanych na szczeblu federalnym za posiadanie narkotyku. Wezwał także gubernatorów i lokalnych przywódców do podjęcia podobnych kroków w celu wymazania wyroków skazujących za posiadanie marihuany.

„Rejestr karny dotyczący używania i posiadania marihuany stworzył niepotrzebne bariery w zatrudnieniu, mieszkalnictwie i możliwościach edukacyjnych” – powiedział Biden w grudniu. „Zbyt wiele istnień ludzkich zostało wywróconych do góry nogami z powodu naszego nieudanego podejścia do marihuany. Nadszedł czas, abyśmy naprawili te błędy”.

Zmiana klasyfikacji marihuany w roku wyborczym mogłaby pomóc Bidenowi zwiększyć słabnące poparcie, szczególnie wśród młodszych wyborców.

Rosnąca liczba prawodawców z obu głównych partii politycznych nalegają na decyzję DEA, ponieważ marihuana jest coraz bardziej dekryminalizowana i akceptowana, szczególnie przez młodsze osoby. Sondaż Gallupa zeszłej jesieni wykazał, że 70% dorosłych popiera legalizację, co stanowi najwyższy poziom odnotowany dotychczas przez firmę badawczą i ponad dwukrotnie więcej niż około 30%, które popierało ją w 2000 roku.

Narkotyki z Wykazu III są w dalszym ciągu substancjami kontrolowanymi i podlegają określonym zasadom i przepisom, a osobom handlującym nimi bez pozwolenia w dalszym ciągu może grozić federalne postępowanie karne.

Niektórzy krytycy twierdzą, że DEA nie powinna zmieniać podejścia w sprawie marihuany, twierdząc, że zmiana ta nie jest konieczna i może prowadzić do szkodliwych skutków ubocznych.

Jack Riley, były zastępca administratora DEA, wyraził obawy w związku z proponowaną zmianą, ponieważ uważa, że marihuana pozostaje potencjalnym „narkotykiem wejściowym”, który może prowadzić do używania innych narkotyków.

Z drugiej strony inni twierdzą, że marihuanę należy traktować tak samo, jak alkohol.

Przywódca większości w Senacie senator Chuck Schumer oświadczył, że „Kongres musi zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby położyć kres federalnemu zakazowi konopi indyjskich i zaradzić długotrwałym szkodom powodowanym przez wojnę z narkotykami”.

W ostatnich latach federalna polityka antynarkotykowa pozostaje w tyle za wieloma stanami – 38 z nich zalegalizowało już medyczną marihuanę, a 24 zalegalizowały jej rekreacyjne użycie.

Pomogło to w napędzaniu szybkiego wzrostu branży marihuany, której wartość szacuje się na prawie 30 miliardów dolarów. Według grup branżowych złagodzenie przepisów federalnych mogłoby zmniejszyć obciążenie podatkowe przedsiębiorstw, które może wynosić 70% lub więcej. Mogłoby to również ułatwić badania nad marihuaną, ponieważ bardzo trudno jest przeprowadzić autoryzowane badania kliniczne nad substancjami z Wykazu I.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor