Kontrowersyjną decyzją transpłciowa pływaczka Lia Thomas została wykluczona z udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Decyzja została podjęta po gorących debatach na temat uczciwości w sporcie. Thomas wcześniej startowała w żeńskiej drużynie pływackiej Uniwersytetu Pensylwanii i zapowiadała udział w kwalifikacjach olimpijskich, jednak w 2022 roku międzynarodowa organizacja pływacka World Aquatics wprowadziła zakaz rywalizacji biologicznych mężczyzn z kobietami. Thomas wniosła sprawę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, który miał możliwość zmienić decyzję.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) jako główną przyczynę zakazu podał obawy dotyczące utrzymania równych szans dla wszystkich sportowców. Orzeczenie to ponownie ożywiło dyskusje na temat praw osób transpłciowych i sportów wyczynowych, co skłoniło do wezwań do wprowadzenia jaśniejszych wytycznych i przepisów.
Zakaz Lii Thomas na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. wywołał ożywioną debatę na całym świecie. Zwolennicy twierdzą, że jej udział podważyłby uczciwość kobiecego sportu, podkreślając potrzebę przestrzegania sprawiedliwości i ochrony szans sportsmenek. Z drugiej strony krytycy postrzegają zakaz jako dyskryminujący, podkreślając znaczenie włączenia społecznego i uznania prawa osób transpłciowych do konkurowania zgodnie ze swoją tożsamością płciową. Decyzja odzwierciedla ciągłą walkę o znalezienie równowagi między inkluzywnością a zachowaniem uczciwej rywalizacji w sporcie, wywołując wezwania do wprowadzenia kompleksowej polityki, która rozwiąże złożoność udziału osób transpłciowych w elitarnych szczeblach.
Lia Thomas to amerykańska pływaczka, która jako pierwsza transpłciowa kobieta wygrała zawody pływackie NCAA Division Reprezentująca Uniwersytet Pensylwanii zdobyła złoty medal na 500 m stylem dowolnym. Wywalczyła również srebrne medale. Wcześniej pływała w męskiej drużynie Pensylwanii przez trzy sezony przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej wiosną 2019 roku.
jm