Siedem wieżowców położonych w centrum miasta zostało wystawionych na sprzedaż, a eksperci oczekują, iż transakcja może osiągnąć wartość ponad miliarda dolarów, co byłoby największą tego typu transakcją w Chicago od ponad dekady.
Sprzedawcą jest AmTrust Realty Corp., zajmująca się obrotem nieruchomościami filia AmTrust Financial Services z siedzibą w Nowym Jorku, która kupiła budynki w serii transakcji przeprowadzonych w latach 2004-2015.
Pakiet wszystkich budynków jest oferowany jako Chicago Legacy Collection. Byłaby to największa sprzedaż portfolio biurowego w Chicago zarówno pod względem ceny, jak i oferowanej powierzchni od 2007 roku.
Nie jest dokładne jasne, jakiej oferty oczekuje AmTrust Realty, ale eksperci od nieruchomości szacują, że budynki mogą zostać sprzedane za 1.3 miliarda dolarów lub więcej. Nieruchomości znajdujące się w oferowanym portfolio powstały w większości w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.
Firma zapłaciła nieco ponad miliard dolarów w sześciu transakcjach przeprowadzonych w okresie 11 lat. Najbardziej kosztowne było nabycie dwóch wież Illinois Center, o wartości 376 milionów w sierpniu 2015 roku, 30-piętrowego wieżowca przy 111 E. Wacker Drive, ukończonego w 1969 roku oraz 32-piętrowego budynku przy 233 N. Michigan Avenue, wybudowanego w 1973 roku.
Najstarszy wieżowiec, 44-piętrowy budynek przy 135 S. LaSalle Str., został otwarty w 1934 roku. Zaprojektowali go Graham, Anderson, Probst & White.
W portfolio znajdują się również wieżowce przy 1 E. Wacker, 30 N. LaSalle, 33 N. Dearborn Str oraz 3 W. Monroe Str.
Chociaż sprzedawane są jako pakiet, AmTrust może rozważyć oferty składane na poszczególne budynki – jak twierdzą specjaliści od nieruchomości.
Potencjalni nabywcy będą potrzebować nie tylko zaplecza finansowego na zakup tak dużego portfolio, ale także środków na poważne inwestycje, aby zmodernizować budynki starszej generacji.
Całkowita ilość pustych, przeznaczonych do wynajęcia powierzchni wynosi około 16 procent – według materiałów przeznaczonych dla potencjalnych nabywców. Nie obejmuje to zbliżających się wakatów, w tym planu Bank of America, który przewiduje zwolnienie około 827,000 stóp kwadratowych powierzchni w budynku przy 135 N. LaSalle i przeniesienie się do wieżowca obecnie w trakcie budowy, przy 110 N. Wacker w 2020 roku.
Mniejsze rotacje obejmują zbliżającą wyprowadzkę agencji reklamowej Abelson Taylor’s z budynku przy 33 W. Monroe oraz biur wynajmowanych przez miasto Chicago, które zamierza opuścić wieżowiec przy 30 N. LaSalle.
Pozostali najemcy AmTrust to biura rządowe, kancelarie prawne oraz inne firmy i biznesy.
Jeśli wszystkie budynki AmTrust zostały sprzedane jako jedno portfolio, byłaby to największa tego typu transakcja w centrum Chicago. Nowojorski Tishman Speyer Properties zapłaciło ponad 1.7 miliarda dolarów za sześć budynków biurowych w 2007 podczas trwającego szczytu na rynku nieruchomości.
Monitor