26 listopada 2024

Udostępnij znajomym:

Wyniki badań przeprowadzonych przez Gallupa ukazują wyraźne różnice w nastrojach wśród wyborców obu głównych partii politycznych w Stanach Zjednoczonych. Republikanie są optymistyczni i odczuwają ulgę, podczas gdy demokraci reagują strachem i gniewem.

W badaniu Gallupa 86% republikanów i osób niezależnych skłaniających się ku tej partii zadeklarowało, że odczuwa optymizm po wyborze Trumpa na prezydenta. Dodatkowo, większość wyborców GOP wyraziła ulgę, ekscytację i dumę z wyniku wyborów. Widać tu silne poczucie pozytywnej reakcji na wynik głosowania.

Z kolei 76% demokratów i niezależnych osób skłaniających się ku tej partii wyraziło strach jako reakcję na wynik wyborów. To grono wskazało również na uczucia złości i rozczarowania po przegranej swojej kandydatki, Kamali Harris.

Wynik tych wyborów to nie tylko sukces Trumpa, ale także zwycięstwo republikanów w Kongresie. Partia GOP odzyskała większość w Senacie i utrzymała kontrolę nad Izbą Reprezentantów, co daje Trumpowi większe szanse na realizację swoich planów legislacyjnych.

Badanie Gallupa ujawnia, że wśród demokratów niemal nie występują pozytywne emocje, natomiast wśród republikanów znikoma liczba osób wyraża negatywne reakcje. Różnice te są szczególnie widoczne w porównaniu do reakcji po wyborach prezydenckich w 2016 roku, kiedy Trump również wygrał. Gallup zauważył, że dziś Amerykanie reagują na wybory mniej zaskoczeni niż osiem lat temu – 41% badanych przyznało, że czuło zaskoczenie wynikiem, podczas gdy w 2016 roku było to aż 75%.

W badaniu zwrócono również uwagę na różnice w postrzeganiu rywalizujących polityków. 48% respondentów ocenia Trumpa pozytywnie, podczas gdy Kamala Harris cieszy się pozytywną opinią 42% badanych.

Nagle zmieniła się ocena gospodarki

Po zwycięstwie Donalda Trumpa nastąpiła gwałtowna zmiana w postrzeganiu amerykańskiej gospodarki, zwłaszcza wśród zwolenników Partii Republikańskiej. Przed wyborami wielu z nich uważało, że gospodarka jest w złym stanie, jednak po ogłoszeniu zwycięstwa Trumpa, optymizm w tej grupie zdecydowanie wzrósł. Nagle zwiększył się sentyment konsumencki, a republikanie zaczęli dostrzegać poprawę sytuacji gospodarczej w ostatnim czasie, licząc na jej dalszy rozwój – wynika z badań opinii publicznej, w tym z exit polls oraz analiz realizowanych przez Public Opinion Strategies. Firma ta prowadziła badania dotyczące nastrojów gospodarczych wśród wyborców obu partii tuż po wyborach.

Wśród demokratów sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Po przegranej ich postrzeganie gospodarki pogorszyło się, a sentyment spadł o 13%. Widać wyraźną różnicę w sposobie oceny stanu ekonomii, zależnie od przynależności partyjnej. Republikanie, którzy od lat krytykowali politykę administracji Bidena, zaczęli dostrzegać w Trumpie „zmianę” i uznali go za tego, który może poprawić sytuację ekonomiczną. Z kolei demokraci, choć czują rozczarowanie wynikiem wyborów, starają się znaleźć sposób na odbudowę swojej pozycji, koncentrując się na przyszłych działaniach.

Podział w ocenie gospodarki jest wyraźny, a w najbliższych miesiącach, w miarę realizacji obietnic przedwyborczych, prawdopodobnie możemy spodziewać się dalszego pogłębiania się różnic w postrzeganiu sytuacji ekonomicznej przez obie partie.

rj

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor