W ostatnich tygodniach w mediach pojawiło się wiele ostrzeżeń dotyczących popularnych w naszych domach przedmiotów kuchennych, a także zabawek wykonanych z czarnego plastiku. Okazuje się, że mogą one stanowić poważne zagrożenie zdrowotne. Naukowcy odkryli, że niektóre z tych przedmiotów uwalniają toksyczne substancje chemiczne, które mogą przedostawać się do naszej żywności podczas gotowania lub zabawy. W szczególności chodzi o tzw. opóźniacze zapłonu, które są dodawane do plastiku w celu zapobiegania pożarom.
Najnowsze badania wykazały, że popularne w kuchni przedmioty, takie jak łopatki, łyżki czy pojemniki do przechowywania żywności wykonane z czarnego plastiku, mogą zawierać substancje chemiczne stosowane do opóźniania procesu zapłonu. Te chemikalia są dodawane do elektroniki, takiej jak obudowy telewizorów czy monitorów, aby zmniejszyć ryzyko pożaru. Jednak kiedy te materiały zostaną poddane recyklingowi i użyte do produkcji narzędzi codziennego użytku, a następnie podgrzane, mogą uwalniać do żywności niebezpieczne substancje.
Takie zjawisko stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ niektóre z chemikaliów używanych jako opóźniacze palenia mogą wywoływać poważne choroby, w tym zaburzenia tarczycy, nowotwory, zaburzenia hormonalne, a nawet śmierć. W 2020 roku badania opublikowane w "Lancet Medical Journal" powiązały narażenie na te substancje z największym czynnikiem ryzyka dla niepełnosprawności intelektualnej u dzieci.
Niewielkie zmiany, wielkie korzyści
Co zatem zrobić, aby ograniczyć ryzyko? Przede wszystkim warto zainwestować w alternatywne narzędzia kuchenne, takie jak stal nierdzewna czy drewno, które nie zawierają tych toksycznych substancji. Zaleca się również unikanie pojemników na żywność wykonanych z czarnego plastiku, a zamiast tego korzystać z opcji szklanych czy silikonowych, lub nawet plastikowych, wolnych od szkodliwych substancji. To nie tylko poprawi bezpieczeństwo zdrowotne, ale także pomoże chronić nas przed długofalowymi skutkami narażenia na toksyny.
Dzieci, które mają kontakt z zabawkami wykonanymi z czarnego plastiku, są również narażone na ryzyko. Niektóre zabawki, takie jak samochody zabawkowe czy dziecięca biżuteria, mogą zawierać fragmenty plastiku, który wchłania toksyczne chemikalia. Warto zatem zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są dziecięce zabawki i unikać tych, które mogą zawierać szkodliwe substancje.
Co na to eksperci?
Dr John Anderson, chemik z Uniwersytetu Chicagowskiego, po przeanalizowaniu plastikowej łopatki kuchennej potwierdził obecność toksycznych substancji chemicznych, takich jak brom i antymon. Jego zalecenie było jednoznaczne – pozbyć się tego typu narzędzi kuchennych.
Z kolei organizacja North American Flame Retardant Alliance, która broni stosowania tych substancji, podkreśla ich rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Choć uznaje, że substancje te mogą być obecne w produktach konsumpcyjnych, zapewnia, że badania nad ich szkodliwością są prowadzone na bieżąco i wciąż pozostają one bezpieczne w kontekście stosowania zgodnego z normami.
rj