26 listopada 2024

Udostępnij znajomym:

Stan Nowy Jork oficjalnie wykreślił z kodeksu karnego prawo uznające zdradę małżeńską za przestępstwo. Gubernator Kathy Hochul podpisała w piątek ustawę uchylającą przepisy obowiązujące od 117 lat, które kwalifikowały cudzołóstwo jako wykroczenie klasy B, zagrożone karą do 90 dni więzienia.

W oświadczeniu Hochul zaznaczyła, że relacje międzyludzkie bywają skomplikowane i takie kwestie powinny być rozwiązywane między zainteresowanymi stronami, a nie w sądach. „To archaiczne i absurdalne prawo musi zniknąć z naszych przepisów raz na zawsze” – dodała gubernator Nowego Jorku.

Pozostało jeszcze 16 stanów

Przestępstwo cudzołóstwa wciąż istnieje w 16 stanach USA. Przykładowo, do tych stanów należą Michigan, Wisconsin, Utah, Maryland, Oklahoma, i Idaho. W większości przypadków przepisy te są traktowane jako relikt przeszłości i rzadko stosowane w praktyce.

Często te przepisy pełnią bardziej symboliczną funkcję, odzwierciedlając dawne wartości społeczne, niż są faktycznym narzędziem prawnym. Istnieją jednak miejsca, gdzie cudzołóstwo może mieć wpływ na sprawy rozwodowe czy podział majątku.

Illinois zrobiło to dopiero w ubiegłym roku

Prawo dotyczące cudzołóstwa w Illinois zostało zmienione 30 czerwca 2023 roku. Ustawa uchyliła wcześniejsze przepisy, które klasyfikowały cudzołóstwo jako wykroczenie klasy A, co wiązało się z karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do 1 roku. Zgodnie z prawem, osoba skazana za cudzołóstwo mogła spędzić do 12 miesięcy w więzieniu.

Zmiany wspierane przez ustawodawców

Projekt ustawy uchylającej prawo o cudzołóstwie został zaproponowany przez senator stanową Liz Krueger z Manhattanu oraz członka Zgromadzenia Stanowego Charlesa Lavine’a z Long Island, oboje z Partii Demokratycznej. Ustawodawcy przegłosowali projekt na początku tego roku, a nowa ustawa weszła w życie natychmiast po podpisaniu przez gubernator. Nowy Jork dołączył tym samym do co najmniej czterech innych stanów, które od 2015 roku zniosły podobne przepisy.

Prawo odchodzi w niepamięć

Chociaż prawo miało głównie symboliczne znaczenie, jego istnienie w kodeksie karnym wskazywało na opóźnienia w dostosowywaniu regulacji prawnych do współczesnych realiów społecznych. Jak wskazała gubernator Hochul, nadszedł czas, aby "zamknąć ten rozdział" i skupić się na przepisach, które rzeczywiście odzwierciedlają potrzeby współczesnego społeczeństwa.

rj

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor