Giving Tuesday to globalna inicjatywa zachęcająca do dzielenia się dobrem i wsparcia potrzebujących. Obchodzony jest w pierwszy wtorek po Święcie Dziękczynienia, czyli tuż po Black Friday, Small Business Saturday i Cyber Monday – dniach zakupowego szaleństwa. Jego celem jest zwrócenie uwagi na wartość filantropii i wspólnotowego działania.
Giving Tuesday powstał w 2012 roku z inicjatywy nowojorskiej organizacji 92nd Street Y we współpracy z Fundacją ONZ. Pomysł szybko zdobył popularność na całym świecie, inspirując miliony osób i organizacji do angażowania się w akcje charytatywne.
Ideą przewodnią jest mobilizacja ludzi do działań na rzecz innych. Można to robić na wiele sposobów: przekazując darowizny, poświęcając czas jako wolontariusz, wspierając lokalne inicjatywy czy po prostu okazując życzliwość.
Jak pomagać najlepiej
Tysiące organizacji charytatywnych prosi nas o darowizny. A w tym roku katastrofy, wojny i konflikty przyczyniają się do wzrostu potrzeb humanitarnych na świecie. Jak upewnić się, że nasze darowizny przyniosą największe korzyści?
Oto wytyczne sugerowane przez ekspertów w dziedzinie pomocy humanitarnej.
Ruth Messinger, globalna ambasadorka American Jewish World Service i jej była prezes, mówi, że natychmiastowe dawanie jest ważne w przypadku pilnych potrzeb. Podkreśla jednak: „Nigdy nie przekazuj darowizn na rzecz zupełnie nowej organizacji charytatywnej, która nie ma ugruntowanej pozycji”. Aby dowiedzieć się więcej o ugruntowanej pozycji organizacji, istnieje kilka źródeł, w tym BBBWise, Charity Navigator, Center for Disaster Philanthropy i CharityWatch.
Przyjrzyj się również rocznemu raportowi organizacji. Powinien się on znajdować na jej stronie internetowej (a jeśli nie, zapytaj dlaczego). Raport powinien informować, jak grupa reagowała na poprzednie kryzysy.
Upewnij się, że organizacja charytatywna oferuje prawdziwą pomoc
Daj priorytet lokalnym organizacjom non-profit, które mają ugruntowaną pozycję w danym obszarze, mówi Victoria Vrana, dyrektor generalna Global Giving, organizacji, która łączy darczyńców z organizacjami non-profit pracującymi na rzecz różnych celów humanitarnych na całym świecie.
„Oni rozumieją potrzeby swojej społeczności lepiej niż ktokolwiek inny. Naprawdę są pierwszymi osobami reagującymi, zanim ktokolwiek inny wkroczy” — wyjaśnia Vrana. Finansowanie lokalne „inwestuje w infrastrukturę danego miejsca na przyszłość. Pomagając im się rozwijać i stale je wspierając, staną się [trwałą] częścią tej społeczności”.
Potencjalni darczyńcy mogą wyszukiwać lokalne organizacje pomagające w określonej sprawie i zobaczyć więcej o ich pracy w Charity Navigator.
Wiele większych organizacji, w tym Global Giving, weryfikuje lokalne organizacje, a następnie nawiązuje z nimi współpracę w celu zmaksymalizowania ich wpływu. Partnerstwa między lokalnymi i międzynarodowymi grupami powinny być opisane na stronie internetowej grupy lub w jej rocznym sprawozdaniu.
Sygnały ostrzegawcze
Najbardziej oczywiste jest to, że powinieneś otrzymać pokwitowanie za swoją darowiznę do celów podatkowych. Jeśli go nie otrzymasz, coś jest nie tak. Organizacja powinna również być w stanie podać swój numer identyfikacyjny (organizacje non-profit i charytatywne muszą mieć ten numer rządowy przed złożeniem wniosku o zwolnienie podatkowe). Możesz je sprawdzić w bazie danych organizacji non-profit ProPublica, jeśli chcesz zobaczyć szczegóły, takie jak wynagrodzenie kadry kierowniczej, przychody, wydatki i inne.
Uważaj również na:
- potencjalne oszustwa: prośby o przesłanie pieniędzy na osobiste konto bankowe
- kampanie w mediach społecznościowych, które wydają się podejrzane – od zdjęć, które wydają się wyzyskujące dla osób cierpiących, po taktyki zastraszania mające na celu nakłonienie do darowizn, po niejasne schematy „dopasowywania darowizn”
- strony internetowe, które wydają się niekompletne, pozbawione podsumowań budżetu lub niezbędnych informacji o tym, jak działa organizacja i co robi.
Najlepsza gotówka
Niezależnie od tego, czy jest to klęska żywiołowa czy kryzys humanitarny, potrzeby na miejscu mogą się szybko zmienić, nawet w ciągu kilku godzin. Dawanie gotówki daje organizacjom elastyczność w wspieraniu tego, co jest najbardziej potrzebne na wszystkich etapach kryzysu.
Jeśli chcesz zapewnić pomoc konkretnego rodzaju — na przykład pomoc medyczną lub żywność — poszukaj organizacji humanitarnych, które specjalizują się w tych dziedzinach.
Pomoc na dłuższą metę
Konflikty zbrojne często trwają latami, pozostawiając ludzi przesiedlonymi na długi okres lub na stałe, mówi Siegel, więc wspieranie lokalnych organizacji i oferowanie stałego wsparcia jest kluczowe. „Kiedy media przestają istnieć, finansowanie maleje, a ci ludzie często cierpią”.
Niezależnie od tego, czy jest to klęska żywiołowa, czy kryzys humanitarny, 70-80% finansowania idzie na pomoc krótkoterminową, a większość z tego jest przekazywana w pierwszych kilku miesiącach, mówi Vrana. „Rozważ dokonanie cyklicznej darowizny, może to być około 5 dolarów miesięcznie, po prostu ustaw ją i wiedz, że jesteś w tym na dłuższą metę”.
Są też kryzysy humanitarne i wojny, które nigdy nie trafiają na pierwsze strony gazet, mówi Vrana — na przykład w Demokratycznej Republice Konga, Mjanmie, Wenezueli i innych krajach. Global Giving niedawno uruchomiło fundusz na wsparcie kryzysów, które nie przyciągają dużej uwagi na świecie, mówi Vrana, „aby mieć bardziej sprawiedliwe podejście do wspierania organizacji na całym świecie”.
jm