Światowi miliarderzy są bogatsi niż kiedykolwiek, według dorocznej listy najbogatszych ludzi na świecie magazynu Forbes. Prezydent USA Donald Trump, choć na liście najbogatszych zajął dopiero 700. miejsce, podwoił swój majątek w ciągu roku, o czym więcej w dalszej części artykułu.
39. edycja tego zestawienia obejmuje 3028 miliarderów, co stanowi rekordową liczbę odnotowaną przez Forbes. Jak poinformował redaktor naczelny Chase Peterson-Withorn, całkowity majątek figurujących na liście osób wzrósł o 2 biliony dolarów w porównaniu z ubiegłym rokiem, osiągając szacunkową wartość 16,1 biliona dolarów.
"To wspaniały czas, by być miliarderem" - stwierdził Peterson-Withorn.
Jak powstaje lista Forbesa?
Nad zestawieniem pracuje ponad 100 reporterów z całego świata. Analizują oni udziały w spółkach giełdowych, wyceniają przedsiębiorstwa prywatne, badają gotówkę i inwestycje, a także sposób, w jaki miliarderzy wydają pieniądze w czasie wolnym.
"Wszystko - od dzieł sztuki i jachtów, przez kolekcje samochodów, po zbiory kości dinozaurów i inne niezwykłe rzeczy, które posiadają miliarderzy" - wyjaśnił Peterson-Withorn. "Chodzi o całkowitą wartość wszystkich aktywów pomniejszoną o ewentualne długi".
Niektórzy miliarderzy współpracują z Forbesem, jednak w przypadku tych, którzy tego nie robią, reporterzy przeglądają rejestry rządowe, dokumenty prawne i rejestry offshore. Wykorzystują wycieki informacji oraz przeprowadzają wywiady z miliarderami, ich przedstawicielami i konkurentami, aby znaleźć "odpowiedzi na pytania, których wielu miliarderów wolałoby, abyśmy nie zadawali".
Kto znalazł się na szczycie tegorocznej listy?
Stany Zjednoczone mają najwięcej miliarderów - 902, następnie Chiny wraz z Hongkongiem - 516. Indie zajmują trzecie miejsce z liczbą 205 miliarderów.
Oto pierwsza dziesiątka rankingu według majątku i źródeł ich fortun:
- Elon Musk (342 miliardy dolarów), współzałożyciel Tesli i SpaceX
- Mark Zuckerberg (216 miliardów dolarów), współzałożyciel Facebooka i dyrektor Meta
- Jeff Bezos (215 miliardów dolarów), założyciel Amazona
- Larry Ellison (192 miliardy dolarów), współzałożyciel giganta technologicznego Oracle
- Bernard Arnault z rodziną (178 miliardów dolarów), założyciel i dyrektor generalny LVMH, konglomeratu dóbr luksusowych, z markami takimi jak Louis Vuitton i Tiffany & Co.
- Warren Buffet (154 miliardy dolarów), inwestor, dyrektor generalny Berkshire Hathaway
- Larry Page (144 miliardy dolarów), współzałożyciel Google i były dyrektor spółki Alphabet, właściciela Google
- Sergey Brin (138 miliardów dolarów), współzałożyciel Google i były prezes Alphabet
- Amancio Ortega (124 miliardy dolarów), założyciel sieci odzieżowej Inditex, do której należy Zara i inne marki
- Steve Ballmer (118 miliardów dolarów), były dyrektor generalny Microsoft
Jak społeczeństwo postrzega miliarderów?
Peterson-Withorn zauważa zmianę nastawienia opinii publicznej, wskazując na ruch Occupy Wall Street z 2011 roku, który pojawił się po Wielkim Kryzysie z 2008 roku. Wspomina również o prawicowym populizmie, który pomógł prezydentowi Trumpowi, samemu będącemu miliarderem, wygrać dwie kadencje - choć jego były doradca Steve Bannon zapewniał na początku tego roku, że pozorne zbliżenie prezydenta do miliarderów technologicznych nie jest ich zwycięstwem.
"Teraz mamy prezydenta-miliardera, który wprowadza wielu miliarderów do swojego rządu" - powiedział Peterson-Withorn. "Widać wiele sprzeciwu i krytyki wobec tego. Ale wszystko zależy od tego, z której strony na to patrzymy".
Kilku miliarderów zostało powołanych do drugiej administracji Trumpa, w tym Elon Musk, sekretarz edukacji Linda McMahon i sekretarz handlu Howard Lutnick.
"Wielu miliarderów nie ma obecnie dobrej reputacji" - zauważył Peterson-Withorn, "ale z drugiej strony, są potężniejsi niż kiedykolwiek".
Donald Trump w rok podwoił swój majątek
Miniony rok był przełomowy dla Donalda Trumpa. Poza inwestycjami zaczynał go z 413 milionami dolarów gotówki, ale i 454 milionami zaległości. Dzięki apelacji sądowej, która zmniejszyła wymaganą kaucję do 175 milionów dolarów, uniknął przejęcia aktywów.
Kolejnym krokiem było wejście na giełdę Truth Social, choć sama firma nie była zbyt dochodowa. Jednak fanatyczni inwestorzy podnieśli jej wartość, dodając Trumpowi 2,6 miliarda dolarów do majątku. Aby zamienić akcje na gotówkę, Trump ruszył ze sprzedażą produktów, a prawdziwym przełomem okazał się jego projekt kryptowalutowy – World Liberty Financial. Dzięki inwestycjom, w tym 75 milionom dolarów od Justina Suna, urodzonego w Chinach biznesmena kryptowalutowego, Trump zarobił około 245 milionów dolarów po podatkach.
Następnie pojawił się krypto token $TRUMP, który przyciągnął miliony dolarów w prowizjach. Szacuje się, że Trump mógł zarobić co najmniej 110 milionów dolarów z tego projektu.
Choć wciąż musi spłacać wyrok, jego sytuacja finansowa znacznie się poprawiła, a jego majątek, szacowany na 5,1 miliarda dolarów, stawia go w roli lidera w świecie kryptowalut, a na dorocznej liście Forbesa daje 700. miejsce.