Nowoczesna karta kredytowa mogłaby nigdy nie powstać, gdyby nie pewien niezręczny incydent sprzed ponad 75 lat. W 1949 roku Frank McNamara, amerykański biznesmen, wybrał się na kolację z klientami do restauracji Major’s Cabin Grill w Nowym Jorku. Gdy przyszedł czas zapłaty, zorientował się, że nie ma przy sobie gotówki.
Relacje co do tego, co dokładnie wydarzyło się później, są różne — według jednej wersji uratowała go żona, która dostarczyła pieniądze, według innej – McNamara obiecał właścicielowi restauracji, że zapłaci później. Tak czy inaczej, doświadczenie to było na tyle krępujące, że postanowił znaleźć nowe rozwiązanie na takie sytuacje — sposób płatności, który nie wymagałby noszenia przy sobie gotówki.
Narodziny Diners Club
Wraz ze swoim prawnikiem, Ralphem Schneiderem, McNamara założył firmę Diners Club, która miała wydawać pierwsze „karty kredytowe” – początkowo były to kartonowe kartoniki wielkości kieszonkowej, na których znajdowały się dane użytkownika: imię, adres oraz numer członkowski.
Pomysł był prosty: restauracje uczestniczące w programie honorowały kartę, a rachunki klientów były zbierane i rozliczane raz w miesiącu. Właściciel restauracji informował Diners Club, ile dana osoba jest winna, firma ściągała należność od użytkownika karty, a następnie przekazywała restauracjom odpowiednie kwoty — potrącając przy tym prowizję za obsługę. Choć sam pomysł „kredytowania” rachunku nie był nowy, to była to pierwsza karta, którą można było używać w wielu różnych lokalach, a nie tylko w jednej restauracji.
Diners Club zadebiutował 8 lutego 1950 roku, kiedy McNamara wrócił do Major’s Cabin Grill — tym razem z nowo opracowaną kartą Diners Club. Po zakończeniu posiłku, zamiast gotówki, okazał kartę, podpisał się, i rachunek został zapisany do rozliczenia przez Diners Club. Ten historyczny moment firma dziś określa jako „Pierwszą Wieczerzę” (ang. The First Supper).
Nowa forma płatności szybko zdobyła popularność. Już w ciągu pierwszego roku do programu dołączyło ponad 330 restauracji i 42 000 użytkowników kart. Diners Club zapoczątkował rewolucję w sposobie płacenia i zapoczątkował rozwój nowoczesnych kart kredytowych.
Liczby nie kłamią:
- 1 638 – liczba kart kredytowych w największej prywatnej kolekcji ważnych kart
- 1969 – rok, w którym po raz pierwszy dodano pasek magnetyczny do kart kredytowych
- ok. 191 milionów – liczba Amerykanów posiadających przynajmniej jedno konto kartowe
- 850 – maksymalna możliwa ocena punktowa kredytu w USA (tzw. credit score)
Dziś trudno sobie wyobrazić świat bez kart kredytowych. Ale wszystko zaczęło się od jednego zapominalskiego biznesmena i jego nieco niezręcznej kolacji w Nowym Jorku.