Mieszkanka Florydy oskarżyła firmę Kraft Heinz w związku z wprowadzającą w błąd reklamą, zwracając uwagę na czas, jaki potrzebny jest do przygotowania jednej porcji popularnego amerykańskiego dnia „mac and cheese” w kuchence mikrofalowej.
Podczas gdy firma reklamuje swoje Velveeta Shells & Cheese jako „gotowe w 3.5” minuty, Amanda Ramirez twierdzi, że to tylko czas, w przez jaki pojemnik musi być podgrzany w kuchence mikrofalowej – i że faktyczny proces przygotowania, od wymieszania z wodą po czas potrzebny do tego, aby sos zgęstniał, trwa dłużej (nie określa, ile).
15-stronicowy pozew zbiorowy złożony na początku tego miesiąca twierdzi, że firma macierzysta Kraft Heinz sprzedaje więcej produktu i po wyższej cenie, niż gdyby nie wprowadzała konsumentów w błąd co do czasu przygotowania dania.
„W wyniku fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń produkt jest sprzedawany po wyższej cenie, w przybliżeniu nie mniej niż 10.99 dolarów za osiem 2.39-uncjowych pojemników, nie wliczając podatku, wyższej niż podobne produkty, reklamowane w sposób niewprowadzający w błąd, i cenie wyższej niż zostały sprzedany w przypadku braku mylących oświadczeń i zaniechań” – czytamy w aktach sądowych.
Zespół prawny Ramirez twierdzi, że jest ona jednym z wielu konsumentów, którzy „starają się maksymalnie wykorzystać swoje pieniądze przy zakupie artykułów spożywczych” i wybrali Velveeta zamiast innych podobnych produktów ze względu na czas na przygotowanie, który wyraźnie został zaznaczony na etykiecie. Nie kupiłaby tego, „gdyby znała prawdę”, mówią.
Pozew opiewa na sumę 5 milionów dolarów odszkodowania i ma objąć konsumentów w Alabamie, Georgii, Północnej Karolinie, Południowej Karolinie, Utah, Nowym Meksyku, Alasce, Iowa, Tennessee i Wirginii, którzy kupili produkt. Takich klientów jest ponad 100, a wspomniany produkt jest sprzedawany online i w sklepach w całym kraju.
Firma Kraft Heinz Company określiła pozew „bzdurnym” w wydanym oświadczeniu mówiąc, że „będzie zdecydowanie bronić się przed zarzutami zawartymi w skardze”.
Ramirez i jej adwokaci twierdzą jednak, iż ważne jest, aby pociągać duże korporacje do odpowiedzialności we wszystkich możliwych formach. Will Wright, jeden z zajmujących się tą sprawą prawników, twierdzi, że chociaż spotkał się z krytyką pozwu, „fałszywa reklama pozostaje fałszywą reklamą”.
„Chcemy, aby korporacyjna Ameryka była szczera i prawdomówna w reklamowaniu swoich produktów” – powiedział, dodając, iż jego firma reprezentuje również klientów w bardziej przekonywujących przypadkach (np. arszenik w produktach dla niemowląt) i uważa, że korporacje powinny ponosić odpowiedzialność za wszelkie mijające się z prawdą reklamy, a konsumenci zasługują na coś lepszego.
To kwestia zaufania
- stwierdzono w pozwie. Utrzymywanie, że kubek mac and cheese będzie gotowy w ciągu 3.5 minuty jest fałszywe i mylące, ponieważ podgrzewanie w mikrofalówce to tylko jeden z niezbędnych do wykonania kroków.
Instrukcje na odwrocie opakowania są opisane w czterech krokach: Zdejmij pokrywkę i saszetkę z sosem serowym, dodaj wodę do linii napełniania i mieszaj, podgrzewaj w mikrofalówce przez 3.5 minuty, a następnie dodaj sos serowy, który zgodnie z instrukcją „zgęstnieje podczas stania”.
W związku z tym, jak utrzymuje pozew, produkt nie mógłby być gotowy do spożycia w zaledwie 210 sekund, a etykieta byłaby dokładna tylko wtedy, gdyby przekąska wymagała jedynie podgrzania w mikrofalówce przez 3.5 minuty.
Ramirez współpracuje z prawnikiem znanym z procesów dotyczących marketingu żywności. Innym członkiem zespołu jest Spencer Sheehan, prawnik, który w ostatnich latach wniósł setki pozwów o wprowadzające w błąd twierdzenia w reklamach i na opakowaniach żywności.
Jak donosi NPR, Sheehan składa około trzech takich pozwów tygodniowo, a „jego działalność niemal w pojedynkę spowodowała historyczny wzrost liczby pozwów zbiorowych przeciwko firmom produkującym żywność i napoje – o ponad 1,000% od 2008".
jm