Illinois jest jednym z kilku stanów, które otrzymały powiadomienie o wstrzymaniu finansowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych (EV) przez Departament Transportu Stanów Zjednoczonych.
Gubernator JB Pritzker wcześniej zobowiązał się do umieszczenia miliona pojazdów elektrycznych na drogach do 2030 roku. Jednym z kluczowych aspektów posiadania samochodu elektrycznego są stacje ładowania, a władze stanowe pracowały nad tym, aby uczynić je bardziej dostępnymi.
Brian Urbaszewski, dyrektor programów zdrowia środowiskowego w Respiratory Health Association, wyjaśnił potencjalne skutki decyzji administracji Trumpa o wstrzymaniu realizacji Narodowego Programu Infrastruktury Pojazdów Elektrycznych.
„Zamiast cofać się, powinniśmy iść naprzód w rewolucji pojazdów elektrycznych, która przyniesie korzyści dla naszego zdrowia” – powiedział Urbaszewski.
Program przewidywał przeznaczenie 5 miliardów dolarów na budowę stacji ładowania EV na autostradach w całym kraju.
Według Urbaszewskiego, Illinois miało otrzymać około 100 milionów dolarów z tej kwoty, nie licząc grantów na elektryfikację, które stan otrzymał w ubiegłym roku.
„Wiele prac, które powinny być teraz realizowane, miejsc pracy potrzebnych do budowy stacji ładowania dla samochodów, ciężarówek i autobusów, nie zostanie wykonanych z powodu decyzji prezydenta” – dodał Urbaszewski.
Nadzieja dla Illinois?
Istnieje jednak pewna pozytywna informacja dla mieszkańców Illinois, związana z ugodą prawną, o której mówi gubernator Pritzker.
„Volkswagen oszukiwał, sprzedając zbyt wiele pojazdów emitujących zanieczyszczenia i kłamiąc na ten temat. Został złapany. Illinois otrzymało dużą sumę pieniędzy; 58 milionów dolarów z tej kwoty zostało dziś przeznaczone na zakup elektrycznych autobusów bezemisyjnych dla CTA i PACE” – powiedział Urbaszewski.
Brak infrastruktury ładowania może jednak sprawić, że korzystanie z tych pojazdów będzie trudne.
W zeszłym tygodniu ComEd ogłosił udostępnienie 100 milionów dolarów na dotacje dla użytkowników pojazdów elektrycznych w celu zwiększenia liczby stacji ładowania i popularyzacji EV w północnym Illinois.
Eksperci branżowi przewidują, że zapotrzebowanie konsumentów na pojazdy elektryczne nadal będzie napędzać rozwój sieci ładowania, niezależnie od finansowania federalnego. Przykładem jest sieć Tesla Supercharge, zarządzana przez Elona Muska, który jest bliskim współpracownikiem prezydenta Trumpa.
Sieć ta otrzymała miliony dolarów w ramach programu, który obecnie został wstrzymany.
Na razie wstrzymanie programu potrwa co najmniej 90 dni.
„Nie mamy pewności, w jakim kierunku to zmierza długoterminowo, ale prezydent wyraził w swoich rozporządzeniach wykonawczych jasne stanowisko, że nie chce przeznaczać federalnych środków na elektryfikację transportu” – powiedział Urbaszewski, który przewiduje, że w tej sprawie zostaną złożone pozwy sądowe i że może ona trafić do Sądu Najwyższego.
Na razie można jeszcze zobaczyć pojazdy elektryczne na wystawie Chicago Auto Show. Na miejscu będą również dostępne usługi DMV.
jm