25 lipca 2018

Udostępnij znajomym:

To niestety nie w Ameryce. Firma z Nowej Zelandii, która przetestowała czterodniowy tydzień pracy twierdzi, że eksperyment był tak udany, że chce takie rozwiązanie wprowadzić u siebie na stałe.

Perpetual Guardian, która pomaga klientom zarządzać testamentami i majątkiem, opublikowała wyniki dwumiesięcznego okresu próbnego. Firma twierdzi, że jej wszyscy pracownicy w tym czasie wykazali większą produktywność, lepszą równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, niższy poziom stresu w pracy – wszystko z powodu pracy o jeden dzień mniej w tygodniu.

Pracownicy – ponad 240 osób – byli nadal opłacani za pięciodniowy tydzień pracy w czasie trwania eksperymentu, co miało miejsce od początku marca do końca kwietnia. Badanie zostało przeprowadzone przez zewnętrznych naukowców.

„To była tylko teoria, coś, co chciałem wypróbować, ponieważ chciałem stworzyć lepsze środowisko pracy dla mojego zespołu” – powiedział Andrew Barnes, dyrektor generalny Perpetual Guardian. „Jestem pod wrażeniem tego, jak mój zespół zareagował – to przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania”.

W ankiecie przeprowadzonej pod koniec ubiegłego roku tylko 54% respondentów stwierdziło, że jest w stanie zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Po okresie próbnym liczba ta wzrosła do 78%.

Poziom stresu pracowników również zmalał o około 7 procent, a wskaźnik pomiaru zaangażowania w zespole wzrósł średnio o 20%.

Kluczem do sukcesu eksperymentu był wkład pracowników – powiedział Jarrod Haar z Auckland University of Technology, jeden z naukowców, który opracował badanie.

„Eksperyment może być wzorem dla innych miejsc pracy i stać się rewolucyjnym sposobem pracy” – powiedział Haar.

Barnes ocenił, że pracownicy stali się bardziej produktywni, spędzali mniej czasu w mediach społecznościowych lub na zajęciach niezwiązanych z pracą. Jeden z pracowników powiedział nawet dyrektorowi generalnemu, że przestał przeglądać w godzinach pracy wiadomości email od swojej żony, dotyczące trwających poszukiwań mieszkania.

„Dlaczego nie płacę w oparciu o wyniki?” – powiedział Barnes. „Dlaczego płacę za czas spędzony w biurze?”

Pracownicy zaproponowali inne pomysły dotyczące mierzenia wydajności, np. małe flagi umieszczone na biurkach w momencie, kiedy pracownik nie chciał, aby mu przeszkadzać.

Eksperyment miał szczególne znaczenie dla Nowej Zelandii, która ma niską wydajność pracy w porównaniu do innych krajów – wynika z informacji Organizacji ds. współpracy gospodarczej i rozwoju.

Barnes zasugerował zarządowi firmy, aby czterodniowy tydzień pracy został wprowadzony na stałe i powiedział, że może to posłużyć jako przykład dla innych firm na całym świecie.

„Dzięki temu możemy uzyskać zmotywowaną, energiczną, stymulowaną, lojalną siłę roboczą” – powiedział. „Skończyło się na statystykach, które wskazują na to, że moi pracownicy są bardzo dumni z firmy, dla której pracują, ponieważ jej też na nich zależy”.

Monitor

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor