Większość mieszkańców stanu Illinois uważa, że aby być niezależnymi finansowo, potrzebowaliby co najmniej 5 milionów dolarów.
Od kamieni milowych, takich jak spłata kredytu studenckiego, po zakup domu lub utrzymanie rodziny, stale jesteśmy obciążeni coraz większymi zobowiązaniami finansowymi w miarę upływu życia, co oznacza, że większość z nas raczej nie poczuje prawdziwej wolności finansowej. Mimo że liczba dzieci w gospodarstwie domowym spadła na przestrzeni lat (obecnie wynosi 1.94), ich wychowanie nadal kosztuje sporo pieniędzy. A koszty kredytów hipotecznych ostatnio wzrosły, szczególnie w porównaniu z dochodami – w 2022 r. stawki wzrosły do poziomu prawie 7 procent, najwyższego od dwóch dekad.
Witryna CouponBirds przeprowadziła ankietę wśród 3,500 respondentów i stwierdziła, że przeciętny mieszkaniec Illinois odczuwa najmniejszy poziom wolności finansowej w wieku 38 lat. Średnia krajowa również wynosi 38 lat. Może wpływać na to zakup pierwszego domu. Przeciętny Amerykanin kupujący swoją pierwszą nieruchomość ma trzydzieści sześć lat, co wiąże się z koniecznością wpłacenia sporego wkładu własnego i regularnego spłacania kredytu hipotecznego. A wielu Amerykanów zakłada rodziny nieco później; ostatnie dane sugerują, że współczynnik dzietności wzrósł o ponad 67% dla kobiet w wieku od 35 do 39 lat.
W podziale na stany mieszkańcy Montana deklarują, że najmniej wolni finansowo czują się w dość młodym wieku 27 lat. Z drugiej strony mieszkańcy Delaware i Vermont twierdzą, że najmniejszy poziom wolności finansowej przypada u nich w wieku 61 lat.
Uzyskanie niezależności finansowej życiowym celem
Aż 84% ludzi twierdzi, że ich celem życiowym jest przede wszystkim uzyskanie niezależności finansowej. Większość mieszkańców stanu Illinois uważa, że aby być naprawdę niezależnym finansowo, potrzebowaliby co najmniej 5 milionów dolarów – to z pewnością wystarczyłoby, aby kupić znacznie większy dom, nigdy więcej nie martwić się o rachunki i być może dorzucić kilka szybkich samochodów.
Średnio 65% nie sądzi, aby mogli przejść na emeryturę przed osiągnięciem wieku 65 lat, co jest dość standardowe, ale 22% nie spodziewa się, że będzie w stanie to zrobić przed osiągnięciem wieku 75 lat, być może ze względu na codzienne, miesięczne lub roczne kosztów, które nadal będzie ponosić.
Na pytanie, co by zrobili, gdyby hipotetycznie otrzymali 1 milion dolarów, 40% odpowiedziało, że zainwestowałoby je w instrument finansowy, taki jak akcje lub obligacje – wtedy miejmy nadzieję, że kwota wzrośnie – a 28% kupiłoby nieruchomości, co również jest rozsądne inwestycja. 26% odłożyłoby je na oszczędności na studia swoich dzieci, a 6% przekazałoby część tych pieniędzy na cele charytatywne.
jm