29 września na terenie Ośrodka Młodzieżowego Związku Narodowego Polskiego w Yorkville przedstawiciele różnych środowisk polonijnych uczestniczyli w zasadzeniu100 dębów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akcję stworzenia Dębowej Alei Niepodległości zainicjowaną przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich przy wsparciu Związku Narodowego Polskiego i pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP rozpoczęto 3 maja przed siedzibą Związku Narodowego Polskiego.
W miniona sobotę do Yorkville przyjechało blisko 300 osób. Byli przedstawiciele 30 szkół polonijnych ze sztandarami, organizacji społecznych, harcerze, właściciele firm oraz liczne grono prywatnych sponsorów, którzy za 100 dolarów wykupili prawo do posadzenia drzewka. Każdy z uczestników akcji otrzymał stosowny certyfikat zaświadczający o uczestnictwie w stworzeniu alei. Wśród gości honorowych sobotniego wydarzenia obecni byli: jezuita, ojciec Damian Mazurkiewicz, konsul generalny RP Piotr Janicki, prezes Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch, redaktor naczelna Dziennika Związkowego Alicja Otap oraz prezes Ośrodka w Yorkville Edward Mika.
Uczestników powitała pomysłodawczyni stworzenia Dębowej Alei Niepodległości Helena Sołtys, wiceprezes zrzeszenia i nauczycielka ze szkoły im. Mikołaja Kopernika. „Przede wszystkim cieszymy się z udziału młodzieży, bo projekt miał na celu to, żeby pokazać tę sztafetę pokoleń. 30 polonijnych szkół posadzi dęby. Do tego są kontraktorzy, są weterani, jest Związek Harcerstwa Polskiego, który też obchodzi stulecie, „Dziennik Związkowy”, który od 110 lat nieprzerwanie ukazuje się poza granicami kraju. Są wśród nas dentyści, restauratorzy, lekarze. Liczna reprezentacja społeczności polonijnej, którym w imieniu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich serdecznie dziękuję. Jednocześnie zapraszam do kolejnej jakby edycji tego przedsięwzięcia, bo tutaj powstanie tablica fundatorów, która zostanie odsłonięta wiosną przyszłego roku. Do tego projektu jeszcze można się podłączyć”.
W części artystycznej sobotniej uroczystości wystąpiły dzieci z Akademii Muzycznej Paso, które zaśpiewały kilka pieśni patriotycznych i wojskowych. Hymny narodowe śpiewała Natalia Kawalec. Za zaangażowanie w upamiętnienie w ten sposób setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w imieniu władz Rzeczpospolitej dziękował konsul generalny Piotr Janicki.
„Nie wiem, czy państwo zauważyli, że ta uroczystość odbywa się pod rozłożystym dębem. Pewnie za kilkadziesiąt, a może trochę więcej lat te nasze sadzonki będą właśnie tak wyglądać. Niektórych spośród z nas może już wtedy nie być, ale będzie żyła pamięć o tym, że w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zrobiliśmy coś, co na trwałe będzie symbolem naszej obecności tutaj w okolicach Chicago, tutaj na ziemi Abrahama Lincolna. Posadzimy te dęby i będziemy pamiętać o naszej niepodległości, będziemy pielęgnować te sadzonki tak, jak pielęgnowaliśmy naszą niepodległość, bo o niepodległość trzeba było walczyć. Ona nie przyszła za darmo, ale o niepodległość trzeba również dbać wtedy, kiedy się ją już ma, żeby jej nie stracić. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. O nią trzeba dbać i wiem, że państwo o nią dbacie, że macie w sercu Polskę, że kochacie Polskę, pokazujecie to na co dzień i od święta. I bardzo jestem wam za to wdzięczny. Pragnę również podziękować zrzeszeniu, które było inicjatorem tej uroczystości. Również panu prezesowi, który pozwolił posadzić te dęby właśnie tutaj, na terenie należącym do PNA” – powiedział konsul generalny.
Duży udział w sprawnym przeprowadzeniu akcji sadzenia młodych dębów miał ośrodek ZNP w Yorkville. „W tygodniu poprzedzającym sadzenie odwierciliśmy 100 dziur. Przy każdej znalazło się wiadro z wodą oraz dodatkowy czarnoziem do obsypania sadzonek, które zostały już wcześniej włożone do wywierconych otworów. Ich wykonanie nie należało do łatwych, gdyż teren jest ukorzeniony oraz pełen kamieni i innych niespodzianek. W czasie prac uszkodzeniu uległ czternastocalowy świder do wiercenia dziur pod sadzonki” – powiedział prezes ośrodka Edward Mika. Drzewka trzeba będzie jeszcze dodatkowo zabezpieczyć przed zwierzętami, które szczególnie zimą nie gardzą korą z młodych drzewek.
Uczestnicy sobotniej uroczystości w Yorkville dodatkowo mieli okazję obejrzeć wystawę „The Polish Spirit of Independence” – Polski Duch Niepodległości. Na kilkunastu planszach ukazane zostały najważniejsze wydarzenia oraz bohaterowie polskich zrywów wyzwoleńczych w drodze do odzyskania niepodległości. Przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej przygotowali wystawę broni i sprzętu wojskowego. Polowa kuchnia serwowała wojskową grochówkę. Nad wyżywieniem uczestników czuwała restauracja Lone Tree Manor Tomasza Wojdyły z Niles.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP.