Nowe dane pokazują, że liczba recept na środki przeciwbólowe zawierające opioidy, dramatycznie spadła w zeszłym roku. To największy odnotowany spadek od 25 lat.
Ma to związek z coraz większymi ograniczeniami prawnymi i wzrostem publicznej świadomości na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami.
Firma zajmująca się zbieraniem danych dotyczących zdrowia, opublikowała raport, w którym odnotowano średni spadek liczby recept na opiaty, realizowanych przez apteki detaliczne i wysyłkowe o prawie 9 procent. Wszystkie 50 stanów oraz Dystrykt Kolumbia odnotowały spadek na poziomie co najmniej 5 procent.
W Stanach Zjednoczonych przyjmowanych jest około 30 procent wszystkich opioidów stosowanych na całym świecie.
Ilość recept na opioidy i ich dzienne dawki rosły systematycznie w latach 90-tych ubiegłego wieku, a szczyt nastąpił w 2011 roku. Liczby zaczęły maleć po serii przedawkowań i śmierci spowodowanych opioidami na recepty i nielegalnymi narkotykami.
Rząd federalny i połowa ze stanów wprowadziły restrykcje dotyczące ograniczenia dawek lub czasu przyjmowania opioidów na recepty. Ubezpieczyciele i apteki zaczęły nakładać podobne ograniczenia na stosowanie opioidów jako środków w przeciwbólowych w przypadkach innych niż choroby nowotworowe czy zdiagnozowany przewlekły ból. Liczne grupy medyczne wydały wytyczne dla lekarzy przepisujących leki, aby mogli zaoferować inne opcje leczenia bólu, jeśli jest to tylko możliwe, oraz ograniczać dawki i czas stosowania opiatów.
Pomimo tych środków liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków nadal rośnie w Stanach Zjednoczonych, a szpitalne izby przyjęć odnotowały gwałtowny wzrost przypadków przedawkowania opiatów w ubiegłym roku – jak wynika z danych rządowych.
Lekarze widzą, co się dzieje i otrzymują wytyczne ze strony grup medycznych, co powoduje, że niektórzy z nich obawiają się aresztowania lub utraty licencji w przypadku wypisania zbyt dużej ilości recept na opioidy – powiedział Bob Twillman, dyrektor wykonawczy Academy of Integrative Pain Management, którzy reprezentuje lekarzy i inne osoby leczące pacjentów z bólem.
„Dostajemy wiele telefonów od pacjentów, których lekarze pierwszego kontaktu twierdzą, że w ogóle nie przepisują opioidów i chcą oni uzyskać skierowanie do innych specjalistów” – powiedział Twillman.
Dane dotyczące przyjmowania opioidów są częścią dorocznego raportu firmy IQVIA na temat trendów w zakresie wydatków na lekarstwa. Wynika z niego, że w ubiegłym roku suma wydana na lekarstwa na receptę, po wszelkich zniżkach i rabatach przyznawanych pośrednikom przez farmaceutów, wyniosła 324 miliardy dolarów, co stanowi wzrost o 0.6 procent. Raport sugeruje, że po rabatach, wydatki na leki będą wzrastać o 2 do 5 procent rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat.
Monitor