16 kwietnia 2018

Udostępnij znajomym:

Pocięta rzymska sałata została powiązania z dziesiątkami przypadków E.coli i każdy, kto posiada ją w swojej lodówce, powinien natychmiast ją wyrzucić – poinformowali w piątek urzędnicy służby zdrowia.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, nie zidentyfikowano wspólnego hodowcy, dostawcy, dystrybutora ani firmy jako źródła epidemii, która wybuchła już w wielu stanach. Do tej pory udało się potwierdzić, że pochodzi ona z regionu Yuma w Arizonie.

Osoby, które mają w domach kupowaną w sklepach, posiekaną sałatę rzymską (romaine lettuce), nie powinni jej jeść i od razu wyrzucić- poinformowało CDC. Obejmuje to również mieszanki sałat zawierające sałatę rzymską.

„Jeśli nie wiesz, czy posiadana sałata to sałata rzymska, lepiej jej nie jedz i wyrzuć”.

Przed kupnem lub zjedzeniem sałaty rzymskiej w restauracji, konsumenci powinni się upewnić, że nie pochodzi ona z regionu Yuma w Arizonie. Jeśli nie można ustalić miejsca pochodzenia, lepiej jej nie kupować i nie spożywać.

Zaleca się restauratorom i detalistom, aby nie podawali i sprzedawali żadnej posiekanej sałaty rzymskiej pochodzącej z regionu Yuma i powinni pytać swoich dostawców o źródło pochodzenia rzymskiej sałaty.

Zachorowało już trzydzieści pięć osób w 11 stanach, z czego 22 przypadki były tak ciężkie, że chorzy musieli zostać hospitalizowani. W trzech przypadkach doszło do niewydolności nerek. Nie zgłoszono zgonów.

Stany, w których zgłoszono przypadki choroby to: Pensylwania (9), Idaho (8), New Jersey (7), Connecticut (2), Nowy Jork (2), Ohio (2), Virginia (1), Waszyngton (1), Missouri (1), Michigan (1) i Illinois (1).

Wszystkie osoby zostały zakażone pomiędzy 22 a 31 marca, a ofiary są w wieku od 12 do 84 lat. Większość, bo 26 na 28 osób zgłosiło, że zjadło sałatę rzymską na tydzień przed zachorowaniem.

„Większość osób zgłosiło zjedzenie sałatki w restauracji, a sałata rzymska była jedynym wspólnym składnikiem zidentyfikowanym wśród zjedzonych sałatek” – poinformowała agencja zdrowia publicznego. „Restauracje zgłosiły używanie sałaty w workach zawierających posiekaną rzymską sałatę. W tej chwili nie ma informacji o chorobach wynikających z zakupu i zjedzenia całych główek sałaty”.

Liczba przypadków może jeszcze wzrosnąć, ponieważ zajmuje średnio od dwóch do trzech tygodni od zachorowania z powodu E.coli do zgłoszenia objawów choroby.

Podczas gdy większość szczepów bakterii E.coli jest nieszkodliwa, niektóre mogą wywoływać poważne choroby. Rodzaj łączony z obecną epidemią E.coli w posiekanej sałacie, to bakterie wytwarzające toksyny Shinga, które mogą powodować silne skurcze żołądka, biegunkę i wymioty.

Większość osób zaczyna odczuwać mdłości 3-4 dni po zjedzeniu pokarmów skażonych bakteriami, ale może zająć nawet do 10 dni, zanim pojawią się objawy. Pacjenci zwykle przestają chorować w ciągu 5 do 7 dni.

Jeżeli biegunka trwa dłużej niż 3 dni lub towarzyszy jej wysoka gorączka, pojawia się krew w kale lub chorobie towarzyszą bardzo intensywne wymioty, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Monitor

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor