To koniec sagi związanej z wymianą aut amerykańskich listonoszy. 66,000 pojazdów elektrycznych zasili flotę amerykańskiej poczty do 2028 roku. Zobowiązanie ze strony instytucji pojawiło się po publicznych naciskach ze strony grup ekologicznych, które wyzwały USPS do rezygnacji z pojazdów napędzanych paliwem tradycyjnym. Nowe dostawczaki zastąpią kanciaste i charakterystyczne „blaszaki” LLV (Long Life Vehicle) zbudowane na podwoziu Chevy S-10.
„Elektryczne pojazdy stanowiłyby ponad połowę ze 106,000 pojazdów, które poczta planuje nabyć do dostaw od dziś do 2028. Nowe pojazdy zaczną zastępować starzejącą się flotę 220,000 aut” – przekazała agencja w komunikacie prasowym. "Mamy ustawowy wymóg dostarczania poczty i paczek do 163 milionów adresów przez sześć dni w tygodniu i pokrycia naszych kosztów w tym zakresie - to jest nasza misja" - powiedział szef amerykańskiej poczty Louis DeJoy.
Były problemy natury ekologicznej
Szefostwo spółki pierwotnie zakładało, że tylko 10% z początkowych zamówień na 165,000 ciężarówek będzie napędzanych energią elektryczną. Powodem miały być oszczędności w zakupie aut, ale do gry wkroczyli aktywiści i urzędnicy administracji prezydenta Joe Bidena. Environmental Protection Agency (EPA), która krytykowała zakup ciężarówek z napędem spalinowym ze względu na dramatycznie wysokie spalanie, a co się z tym wiąże, ogromne koszty. Agencja ostrzegła dyrektora generalnego poczty Louisa DeJoya, aby wstrzymał swój plan zastąpienia starzejącej się floty dostawczej tysiącami pojazdów napędzanych ropą. Zdaniem urzędników ten zakup był sprzeczny z celami klimatycznymi, jakie na najbliższe lata założył sobie rząd Stanów Zjednoczonych. USPS zmieniło swoje założenia po batalii trwającej w sumie kilkanaście miesięcy.
To będą auta „kaczuszki”
USPS przyznał główny 10-letni kontrakt firmie Oshkosh Defense z siedzibą w stanie Wisconsin na wyprodukowanie od 50,000 do 165,000 sztuk nowych ciężarówek dla poczty w okresie 10 lat. W mediach społecznościowych i oficjalnych komunikatach są już dostępne zdjęcia ciężarówki – stąd też pojawiło się wiele komentarzy dotyczących wyglądu furgonetki. Oficjalnie nosi nazwę NGDV - Next Generation Delivery Vehicle.
fk