Dokładne mycie rąk jest jednym z najlepszych sposobów zmniejszania szans na zachorowanie i rozprzestrzenianie szkodliwych zarazków na innych, ale nowe badania mogą sprawić, że dwa razy pomyślisz, zanim zdecydujesz się na użycie suszarek do rąk zainstalowanych w miejscach publicznych.
Naukowcy z University of Connecticut School of Medicine stwierdzili, że popularne suszarki do rąk mogą wciągać znajdujące się w powietrzu bakterie po spłukiwaniu toalet i potem rozprowadzać je na naszych rękach.
Wyniki badania pokazują, że w łazienkach bez suszarek do rąk znajdowało się zaledwie sześć patogenów, w porównaniu do 254 znalezionych w łazienkach, w których znajdowały się suszarki.
Mikrobiolog z University of Arizona, doktor Chuck Gerba twierdzi, iż badania sugerują, że miejsca takie jak ośrodki opieki zdrowotnej powinny zrezygnować z korzystania z suszarek do rąk i zastąpić je bezpieczniejszymi ręcznikami. Dodał, że większość, jeśli nie wszystkie placówki publicznej opieki zdrowotnej w Tucson, używają jedynie ręczników papierowych.
Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ludzie powinni myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund, aby wytworzyć tarcie, które pomaga usunąć brud i mikroby ze skóry. Chociaż istnieje wiele wskazówek dotyczących mycia rąk, porady na temat ich suszenia są już mniej konkretne. „Najlepszy sposób suszenia rąk pozostaje niejasny, ponieważ istnieje niewiele badań dotyczących tego tematu, a ich wyniki są sprzeczne” – poinformowało CDC.
Naukowcy przeprowadzający badania testowali 36 publicznych łazienek na terenie kampusu pod kątem bakterii o nazwie Basillus subtilis lub PS533, która znajduje się w glebie i fekaliach, ale niekoniecznie prowadzi do chorób. Kiedy pozbawione pokryw toalety są spłukiwane, do powietrza dostają się bakterie, które potem wciągane są razem z powietrzem przez suszarki.
To badanie sugeruje, że wycieranie rąk czystym ręcznikiem jest znacznie bardziej higieniczne niż suszenie gorącym powietrzem. Naukowcy dodali ręczniki papierowe do wszystkich łazienek uwzględnionych w przeprowadzonych badaniach po ich zakończeniu.
Monitor