Wszystkie przystanki autobusowe i stacje kolejki CTA mają być w ciągu najbliższych 20 lat całkowicie dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Plan strategiczny dla wszystkich stacji (All Stations Accessibility Program - ASAP) będzie kosztować około $2.1 miliarda. CTA nie ma jeszcze pieniędzy, aby za niego zapłacić.
Chicagowskie przedsiębiorstwo komunikacyjne ogłosiło plan, aby rozpocząć wysiłki mające na celu zabezpieczenie finansowania poprzez budowanie wsparcia i zwiększanie świadomości na temat potrzeb w zakresie dostępności transportu publicznego dla osób niepełnosprawnych - powiedział rzecznik CTA Brian Steele.
"Posiadanie planu strategicznego pomaga nam przedstawić naszą ofertę opinii publicznej” - dodał. Steele podkreślił, że stanowy Kongres nie uchwalił od 2009 roku ustawy budżetowej z nakładami na transport publiczny. Tymczasem CTA i Metra czekają na pieniądze na duże projekty infrastrukturalne.
W związku z organizacją w Chicago 50. edycji Olimpiad Specjalnych, w naszym mieście odbyła się konferencja AccessChicago poświęcona problemom osób niepełnosprawnych.
Po uchwaleniu w 1990 roku ustawy Americans with Disabilities Act (ADA) tylko 6 procent stacji kolejowych CTA spełniało standardy dostępności dla osób niepełnosprawnych. Od tego czasu agencja poczyniła postępy i wszystkie pociągi i autobusy CTA oraz 102 stacje kolejowe, czyli około 70 procent, mają ułatwienia dla osób niepełnosprawnych - windy lub rampy.
Na co najmniej 43 stacjach kolejowych nie ma wind czy ramp, co powoduje, że są niedostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. CTA zamierza zmodernizować te stacje, a także wymienić istniejące windy w całym systemie.
"Chcemy, aby wszyscy mogli cieszyć się naszym pięknym miastem, chcemy, aby było dostępne dla wszystkich” - powiedziała Janet Szlyk, prezes i dyrektor generalny The Chicago Lighthouse, organizacji osób niewidomych i niedowidzących. Pochwaliła strategię CTA.
Prezes CTA, Dorval Carter, po raz pierwszy ogłosił, że agencja będzie pracować nad strategicznym planem dostępności wszystkich stacji w 2015 r., W 25. rocznicę ustawy ADA - Americans with Disabilities Act.
Prawo dla Amerykanów Niepełnosprawnych z 1990 r. jest aktem normującym cywilną odpowiedzialność za dyskryminację przeciw ludziom niepełnosprawnym. Ustawa traktuje niepełnosprawność jako dyskryminację podobną do dyskryminacji rasowej, ze względu na płeć, pochodzenie, lub wyznanie (opisane w ustawie Civil Rights Act z 1964).
"Podzielam wizję burmistrza Emanuela, by system transportu publicznego był w 100 procentach dostępny niepełnosprawnym, by z CTA mogli korzystać wszyscy” - stwierdził Carter w oświadczeniu.
W planie zapisano, że CTA planuje instalację nowych wind i / lub ramp zgodnych z zapisem ustawy ADA, drzwi z napędem mechanicznym, bramek dla wózków inwalidzkich oraz oznaczeń w systemie Braille’a.
Modernizacja systemu będzie zarówno droga, jak i skomplikowana, ponieważ stacje, które dzisiaj nie mają udogodnień dla niepełnosprawnych, zostały zbudowane 50 - 120 lat temu, kiedy ruchome schody, windy i inne udogodnienia nie były standardowe.
Jednym z przykładów jest stacja Damen na niebieskiej linii kolejki CTA, zbudowana ponad 100 lat temu. Znajduje się w ciasnym miejscu między budynkami i może wymagać, by CTA nabyło nieruchomości w celu zbudowania windy - powiedział Steele.
Podczas remontu stacji Addison na linii niebieskiej i Wilson na czerwonej zainstalowano tam windy. Pierwsza faza planu ASAP zakłada instalację wind na ośmiu stacjach: Austin na linii zielonej, Montrose i California na linii niebieskiej, State / Lake w centrum miasta oraz Lawrence, Argyle, Berwyn i Bryn Mawr na linii czerwonej.
Cztery ostatnie stacje są częścią programu modernizacji, który obejmie naprawę torów i wiaduktów.
Wiele stacji wybudowanych w latach 50. ub. wieku, nieprzystosowanych do korzystania z nich przez niepełnosprawnych, znajduje się w Forest Park na linii niebieskiej. CTA zamierza je zmodernizować, chociaż harmonogram nie został jeszcze ustalony.
Rzecznik CTA podkreślił, że dostępność stacji dla niepełnosprawnych jest tak samo priorytetowa, jak inne inwestycje .
“Jedną z zalet udostępnienia wszystkich stacji jest to, że zmniejszyłoby to potrzebę kursów paratranzytowych , które zapewnia podmiejska linia autobusowa Pace i kosztują więcej niż regularny tranzyt” - powiedział Steele.
Zdaniem Steele’a sytuacja pod względem dostępności stacji kolejowych w Chicago i tak przedstawia się lepiej niż w innych miastach. Na przykład w Filadelfii zaledwie 50 procent stacji zostało przystosowanych do użytku przez niepełnosprawnych, a w Nowym Jorku tylko 24 procent.
JT