Metalowe tablice odchodzą do lamusa. Kalifornijscy kierowcy mogą już oficjalnie wnioskować o wydawanie cyfrowych tablic rejestracyjnych. Przez kilka miesięcy funkcjonował tam pilotażowy program, ale teraz ta opcja została oficjalnie wprowadzona i obejmuje wszystkich kierowców – niezależnie od rodzaju posiadanego samochodu. Firma odpowiedzialna za wprowadzenie tablic poinformowała, że około 10 000 kalifornijskich kierowców kupiło „cyfrowe blachy” podczas programu pilotażowego. Liczba ta ma lawinowo rosnąć od tego miesiąca, czyli w okresie gdy cyfrowe tablice rejestracyjne są dostępne dla wszystkich 36 milionów pojazdów zarejestrowanych w całym stanie.
Kalifornijski departament ds. pojazdów uważa, że cyfrowa tablica rejestracyjna jest realną alternatywą dla tradycyjnych tablic rejestracyjnych i zaleca, aby były one stosowane coraz częściej.
Jak to działa?
fot. reviver.com
RPlate, bo tak oficjalnie się nazywa to wirtualna tablica opracowana przez kalifornijską firmę Reviver. Jest możliwa do zakupu w dwóch konfiguracjach. Jeden model jest zasilany bateriami, zestaw jest przeznaczony do samodzielnej instalacji, z wymienną pięcioletnią baterią – cena to 19,95 dolarów miesięcznie. Opcja druga jest bardziej zaawansowana - model przewodowy, do profesjonalnej instalacji, z wbudowanymi funkcjami telematycznymi i podświetlanym wyświetlaczem, w cenie 24,95 dolarów miesięcznie. Oba urządzenia oferują kierowcom platformę umożliwiającą podłączenie pojazdu do usług, takich jak odnowienie rejestracji, usługi lokalizacji pojazdu i funkcje bezpieczeństwa. Cyfrowe tablice rejestracyjne oferują kilka korzyści, takich jak możliwość śledzenia pojazdu w przypadku jego kradzieży oraz możliwość wyświetlania ostrzeżeń, takich jak Amber Alert.
Będą kolejne stany
Spółka Reviver poinformowała że ta technologia jest również legalna i dostępna w Arizonie i Michigan, a także w Teksasie dla pojazdów floty handlowej. W większości z tych miejsc cyfrowe tablice działają w oparciu o programy pilotażowe – tak samo jak miało to do tej pory miejsce Kalifornii. Dziesięć innych stanów również rozważa przyjęcie cyfrowych tablic rejestracyjnych w najbliższym czasie – tak wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę.
Illinois ma plan?
Radny 17. dzielnicy David Moore od ponad roku apeluje do stanowych władz o przyjęcie cyfrowych tablic rejestracyjnych, które zastąpiłyby obecne metalowe. Miałoby to pomóc w rozwiązaniu problemu plagi kradzieży samochodów. Cyfrowe tablice są wyposażone we własne układy komputerowe, baterie i systemy komunikacji bezprzewodowej. Tablice wyposażone są w ekrany w technologii e-tuszu, czyli takie, które montowane są w czytnikach eBooków.
„Platforma cyfrowych tablic rejestracyjnych sprawi również, że rejestracja, odnawianie i nadawanie praw jazdy stanie się "przeszłością" - powiedział Moore. Ratusz od tego czasu nie odnosi się do sprawy.
fk