16 stycznia 2023

Udostępnij znajomym:

Dotychczas były dopuszczone w trzech stanach, a kierowcy wypowiadali się o nich w samych superlatywach. Cyfrowe tablice rejestracyjne padły ofiarą hakerów, a konkretnie jednego. Sam Curry, który zawodowo zajmuje się szukaniem niedoskonałości m.in. w internetowych aplikacjach postanowił sprawdzić, czy uda mu się przejąć kontrolę nad systemem cyfrowych tablic rejestracyjnych w Stanach Zjednoczonych – jest taki tylko jeden. Udało mu się dostać do panelu administratora, który umożliwiał mu dostęp do wszystkich kont użytkowników i ich pojazdów z wykupioną subskrypcją. Mógł na bieżąco śledzić położenie pojazdów, manipulować treściami wyświetlanymi na tablicach, mógł usuwać tablice z systemu, a nawet oznaczać je jako skradzione, co teoretycznie spędza sen z oczy policjantom.

Producent szybko naprawił błąd

Jak zauważa Curry, firma Reviver, czyli jedyny producent cyfrowych tablic w USA, naprawiła błąd w ciągu 24 godzin po jego zgłoszeniu. Firma twierdzi, że późniejsze dochodzenie wykazało, że "potencjalna luka" nie została wykorzystana przez przestępców i nie nastąpił żaden wyciek danych użytkowników.

Jak to działa?

RPlate, bo tak oficjalnie się nazywa, to wirtualna tablica opracowana przez kalifornijską firmę Reviver. Jest możliwa do zakupu w dwóch konfiguracjach. Jeden model jest zasilany bateriami, a zestaw jest przeznaczony do samodzielnej instalacji, z wymienialną pięcioletnią baterią kosztuje 19.95 dolarów miesięcznie. Opcja druga jest bardziej zaawansowana – to model przewodowy, do profesjonalnej instalacji, z wbudowanymi funkcjami telematycznymi i podświetlanym wyświetlaczem, oferowany w cenie 24.95 dolarów miesięcznie. Oba urządzenia oferują kierowcom platformę umożliwiającą podłączenie pojazdu do usług, takich jak odnowienie rejestracji, usługi lokalizacji pojazdu i funkcje bezpieczeństwa. Cyfrowe tablice rejestracyjne oferują kilka korzyści, takich jak możliwość śledzenia pojazdu w przypadku jego kradzieży oraz możliwość wyświetlania ostrzeżeń, takich jak Amber Alert. Za pomocą specjalnej aplikacji mogli zmieniać tło tablic, edytować napisy znajdujące się pod numerem rejestracyjnym – te opcje zmieniał wspomniany hacker. Tablice mają wbudowaną kartę SIM, która zapewnia stałą łączność z Internetem.

Będą kolejne stany

Spółka Reviver poinformowała, że ta technologia jest legalna i dostępna w Arizonie i Michigan, a także w Teksasie dla pojazdów floty handlowej. W większości z tych miejsc cyfrowe tablice działają w oparciu o programy pilotażowe – tak samo jak miało to do tej pory miejsce Kalifornii. Dziesięć innych stanów również rozważa przyjęcie cyfrowych tablic rejestracyjnych w najbliższym czasie – wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę.

fk

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor