W momencie, gdy słabnie strach przed Covid-19 konsumenci wydają znacznie więcej pieniędzy na usługi, w tym podróże czy rozrywki, zapewniając imponujące odrodzenie się tego sektora. W drugiej połowie roku prawdopodobnie spadną za to wydatki na towary takie jak odzież, meble, urządzenia czy sprzęt rekreacyjny.
W ciągu ostatniego roku wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich, kluczowy miernik inflacji, wzrósł o 8.5%, najszybciej od 40 lat. Co gorsza, inflacja prawdopodobnie pozostanie wysoka w 2022 r. Indeks cen producentów, który mierzy inflację, zanim dotrze ona do konsumenta, wskazuje, że nadchodzi znacznie większa presja na wzrost cen.
Wojna na Ukrainie nadal będzie miała znaczący wpływ na gospodarkę, zwłaszcza na ceny żywności i energii. Ponadto szybko rosnąca liczba nowych przypadków Covid w Chinach może jeszcze bardziej ograniczyć globalne łańcuchy dostaw, napędzając jeszcze większą inflację.
Aby zwalczyć rosnące ceny, Fed planuje zareagować znacznymi podwyżkami stóp procentowych. Zazwyczaj przy wysokiej inflacji zmniejszającej siłę nabywczą gospodarstw domowych i rosnących stopach procentowych zmniejszających ich skłonność do wydawania, rezultatem jest spadek wydatków konsumpcyjnych.
Eksperci twierdzą, że wydatki na dobra konsumpcyjne z pewnością spadną. Prawie dwie trzecie wydatków konsumenckich przypada na usługi, sektor, który jeszcze nie odrodził się w pełni w porównaniu z poziomem sprzed pandemii, ponieważ nieproporcjonalnie wiąże się z interakcją osobistą. Ale to się szybko zmienia, ponieważ konsumenci mniej obawiają się Covid-19.
Jednak z powodu inflacji, dodatkowe pieniądze, które konsumenci wydają na usługi, muszą skądś pochodzić. Źródłem tym mogą być wydatki na towary. W wielu gospodarstwach domowych zmniejszają się oszczędności jeszcze z czasów pandemii, które wpływały na poziom wydatków. Trudno jest zmniejszyć zużycie energii lub żywności, nawet jeśli inflacja wpływa na wzrost cen – konsumenci będą więc mieli mniej pieniędzy do wydawania na inne rzeczy. A podwyżka stóp procentowych zmniejszy nie tylko wydatki na mieszkania, ale także na dobra związane z mieszkaniem, takie jak sprzęt AGD, meble czy inne przedmioty gospodarstwa domowego.
jm