20 września 2022

Udostępnij znajomym:

Nowy Jork chce dołączyć do grona pięciu stanów, w tym Illinois, oraz ponad 400 miast na terenie USA, które wprowadziły u siebie podobne prawa w ostatnich latach. Pełną listę tych miejsc znaleźć można na stronie resources.bestfriends.org.

Stan Nowy Jork jest gotowy do wprowadzenia zakazu sprzedaży kotów, psów, a także królików w sklepach zoologicznych już w przyszłym roku, co miałoby zachęcić do adopcji tych zwierząt ze schronisk i korzystania z usług licencjonowanych hodowców.

Nowojorska ustawa przyjęta przez tamtejszą legislaturę na początku roku czeka na podpis gubernator Kathy Hochul. Jej celem jest ograniczenie działalności tzw. fabryk szczeniąt (puppy mills), w których hoduje się zwierzęta w nieludzkich warunkach, w celu ograniczenia kosztów i większego zysku ze sprzedaży. Takie zwierzęta bardzo często wykazują później poważne problemy zdrowotne oraz związane z zachowaniem.

„Rodziny są często nieprzygotowane na straty finansowe i złamane serce, które wiążą się z zakupem chorego szczeniaka” - brzmi oświadczenie organizacji zapobiegającej okrucieństwu wobec zwierząt (ASPCA).

Podobnie jak miało to miejsce w innych stanach, w tym Illinois, sklepy zoologiczne w NY starają się unieważnić ustawę mówiąc, że jest niesprawiedliwa, gdyż charakteryzuje je wszystkie jako współwinne okrucieństwa wobec psów i kotów, a także wspierania „fabryk szczeniąt”. Przekonują, że to szkodliwe z punktu widzenia biznesowego i jest to ograniczenie prawa wyboru dla klientów.

Nowojorska prokuratora pozwała w ostatnich latach kilka sklepów zoologicznych za okłamywanie klientów na temat pochodzenia sprzedawanych przez nią psów (psy pochodziły z komercyjnych hodowli i fabryk szczeniąt) lub za nieujawnianie prawdziwych ras szczeniąt lub ich stanów chorobowych.

„Nasze zwierzęta nie powinny być traktowane jak towar” – napisał na Twitterze w czerwcu senator Michael Gianaris, sponsor nowojorskiej ustawy.

Przepis miałby zastosowanie wobec detalicznych sklepów zoologicznych oraz „każdego nastawionego na zysk miejsca prowadzenia działalności, które sprzedaje zwierzęta, które mają być trzymane jako zwierzęta domowe”.

Ale zakaz nie obejmowałby hodowców, którzy „sprzedają bezpośrednio konsumentom zwierzęta urodzone i wychowane w pomieszczeniach mieszkalnych hodowcy”.

20

Prawa regulujące sprzedaż zwierząt domowych w poszczególnych stanach

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor