Chociaż wielu osobom wydaje się, że dietetyczne napoje są zdrowszą alternatywą dla innych napojów z cukrem, okazuje się, że stosowanie sztucznych słodzików może także prowadzić do cukrzycy i otyłości.
Naukowcy z Medical College of Wisconsin twierdzą, iż badania na szczurach wykazały, że sztuczne słodziki, powszechnie stosowane w niealkoholowych napojach gazowych, wyrządzają organizmowi tyle samo szkód, co dieta bogata w cukier. „Zaobserwowaliśmy również, że zastąpienie cukrów niekalorycznymi sztucznymi słodzikami prowadzi do negatywnych zmian w metabolizmie szczurów” – poinformował w komunikacie prasowym główny naukowiec badania, Brian Hoffmann.
Odkrycia zaprezentowane na konferencji Experimental Biology w San Diego dowodzą, że szczury otrzymujące sztuczne słodziki doświadczyły poważnych zmian w składzie swoich biochemikaliów, tłuszczów i aminokwasów już po trzech tygodniach. Doktor Hoffmann dodał, że ciało jest bardziej przystosowane do radzenia sobie z prawdziwym cukrem niż chemicznymi substytutami.
Naukowcy odkryli, ż składniki słodzące, takie jak acesulfam potasu, nie były rozkładane przez organizm i zaczęły wywierać szkodliwy wpływ na komórki, które wyścielają naczynia krwionośne. Hoffmann twierdzi, że ograniczenie ekspozycji na produkty zarówno prawdziwe jak i sztuczne, było kluczowe, ponieważ oba rodzaje niszczą ciało na różne sposoby.
„Zauważyliśmy, że w przypadku umiarkowanego spożycia, ciało ma maszynę do radzenia sobie z cukrem. To wtedy, gdy system jest przeciążony przez dłuższy czas, ta maszyna się psuje” – wyjaśnia Hoffmann. „Jeśli będziesz ciągle konsumować te obce substancje (takie jak cukier), zwiększa się ryzyko negatywnych skutków dla zdrowia”.
CDC szacuje, że około 30.3 miliona Amerykanów choruje na cukrzycę, jednak jedna na cztery osoby nie wie, że jest chora. Cukrzyca jest uważana za siódmą wiodącą przyczynę zgonów w kraju i główną przyczynę niewydolności nerek.
Monitor