08 sierpnia 2018

Udostępnij znajomym:

W tegorocznym wydaniu listy "America's Top States for Business" Illinois znalazło się na 28 miejscu. Daleko za innymi stanami ze Środkowego Zachodu. Zestawienie przygotowała sieć CNBC.

Na liście stanów sprzyjających nowym i już istniejącym biznesom znaleźć można zarówno uznawane za demokratyczne, jak i republikańskie. Niezależnie kto w nich rządzi, na kogo głosują mieszkańcy, wszystko zależy od obowiązujących tam praw i sprzyjającego inwestorom klimatu.

Opracowując tegoroczne zestawienie CNBC wzięło pod uwagę ponad 60 czynników mających wpływ na działalność sektora prywatnego. Poza możliwościami przyciągania nowych inwestycji, równie ważne były umiejętności i możliwości utrzymania już istniejących.

Na czele listy uplasowały się zarówno stany niebieskie i czerwone, co świadczy, iż niekoniecznie na pozycjonowanie w zestawieniu ma wpływ przynależność partyjna polityków i mieszkańców. Jeśli chodzi o Illinois, to nawet po uwzględnieniu naszych najsilniejszych stron, udało nam się zająć miejsce pod koniec drugiej dziesiątki.

Najważniejszymi czynnikami branymi pod uwagę przy opracowaniu zestawienia, była dostępność pracowników, infrastruktura oraz koszt prowadzenia działalności gospodarczej.

Na pierwszym miejscu w tym roku uplasował się Teksas, który prawie we wszystkich kategoriach znalazł się w czołówce. Prawie, gdyż jakość życia oceniono tam dość nisko i w tej kategorii stan zajął dopiero 36 miejsce.

Robert Allen, nominowany na stanowisko dyrektora tamtejszej Agencji Rozwoju uważa, że obowiązujące w Teksasie prawa dotyczące biznesu nie mają sobie równych w całym kraju i pozwalają małym firmom na szybki wzrost.

"Małe biznesy są jak nasiona, o które musimy zadbać, gdyż to z nich wyrastają później wielkie firmy" - mówi Allen - "Najważniejsze to wyposażyć je w odpowiednie narzędzia, po czym należy usunąć się z drogi."

W czołówce stanów sprzyjających biznesom od lat znajduje się Minnesota. W 2015 r. uplasowała się na pierwszym miejscu, w tym roku zajęła szóstą pozycję. Choć najwyższy próg podatku biznesowego wynosi w tym stanie 9.8 proc. i nie należy do najniższych w USA, to bardzo wysokie noty stan ten otrzymuje za jakość życia, edukację i infrastrukturę. Władze Minnesoty od lat inwestują w szkolnictwo i infrastrukturę, co najwyraźniej przynosi wymierne korzyści, gdy pod względem inwestycyjnym oceniają ten stan biznesmeni.

Illinois ma wiele zalet, choćby centralne położenie, sprzyjającą infrastrukturę i dostępność dobrze wykształconych, doświadczonych pracowników. Niestety, ze względu na poważne problemy budżetowe, rekordowe zadłużenie, a także skomplikowane prawa regulujące działalność biznesu, udało nam się zająć dopiero 28 miejsce, tuz za Nowym Jorkiem i przed Północną Dakotą.

Oto pierwsza dziesiątka stanów z najlepszym klimatem dla biznesu:

  1. Teksas
  2. Washington
  3. Utah
  4. Wirginia
  5. Kolorado
  6. Minnesota
  7. Georgia
  8. Massachusetts
  9. Północna Karolina
  10. Florida

Na ostatnim miejscu znalazła się Alaska, jednak nie była w stanie konkurować z innymi stanami niemal pod żadnym względem. Niemal, gdyż na przykład najwyższą w kraju notę otrzymał ten stan za stan ekonomii, pełne 50 punktów. Bardzo wysoko oceniono tam również dostęp do kapitału inwestycyjnego oraz jakość życia.

RJ

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor