Chicagowskie Jackowo i historia polskiej muzyki w Ameryce stały się inspiracją dla dwóch filmowców z Wietrznego Miasta, Rafała Muskały i Adriana Prawicy, którzy nakręcili dokument o nocnym życiu dzielnicy skupionym wokół polonijnych klubów trzech ostatnich dekad minionego wieku. W sobotę w Copernicus Center odbyła się premiera “A Night On Milwaukee Ave.”
Publiczność przywitała gromkimi brawami twórców, którzy już pięć lat temu produkcją “Czwarta Dzielnica” udowodnili, że potrafią w interesujący sposób opowiadać o historii Polonii w Chicago. Widzowie mogli również spotkać się z niektórymi postaciami, które wystąpiły w filmie, jak perkusista zespołu Lady Pank Andrzej Dylewski, muzyk Paweł Pospieszalski czy historyk Chicago Daniel Pogorzelski oraz z innymi, którzy wzięli udział w projekcie, jak współautor muzyki do filmu Mirek Miyo Mardosz.
Dokument “A Night On Milwaukee Ave.” to sentymentalna podróż do Jackowa lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy dzielnicę zamieszkiwało dużo Polaków, a polonijne kluby tętniły nocnym życiem. Jest to historia opowiedziana ustami polskich muzyków, którzy z kraju pozbawionego możliwości realizowania ambicji materialnych przyjeżdżali do Chicago zarobić trochę grosza występami dla polonijnej publiczności w klubach na Jackowie. W filmie występują takie ikony polskiej sceny muzycznej jak Krzysztof Krawczyk, Stan Borys, Urszula, Bożena Hutnicka czy Zbigniew Bernolak. Głos zabierają też pamiętający dobrze czasy świetności Jackowa poeta Adam Lizakowski i fotoreporter Jerzy Skwarek, który m.in. dla Dziennika Związkowego dokumentował życie Polonii tamtego okresu.
Film Adriana Prawicy i Rafała Muskały powstał w dużej mierze dzięki jego bogatym archiwom zdjęciowym. Widzowie mieli też okazję zobaczyć unikatowe nagrania z występów, które nigdy wcześniej nie były publikowane.
Główni bohaterowie dokumentu to niegdyś bardzo popularne polonijne kluby, głównie przy Milwaukee Ave. na Jackowie. Mowa o Maryla Polonaise, Ciszy Leśnej, Milford, Cafe Lura i Cardinal Club. To tam, daleko od wielkich scen Polski, znani muzycy występowali w małych klubowych salach, by zarabiać duże pieniądze. Sprzyjał im niezwykle korzystny przelicznik walutowy oraz wysoka frekwencja polonijnej publiczności, która korzystała z możliwości bezpośredniego kontaktu z wielkimi artystami. Adrian Prawica i Rafał Muskała raczą widzów sympatycznymi anegdotami z tamtego okresu, jak tą o maszynie do robienia dymu, którą Włodek Wander w swoim klubie Cardinal zapominał wyłączać i muzycy dusili się na scenie, a widownia, myśląc, że to zamierzone, zachwycała się efektami specjalnymi.
“A Night On Milwaukee Ave.” przenosi w czasie do świata bez telefonów komórkowych i dostępu do internetu, do świata, w którym trzeba było wyjść z domu i spotkać się, by porozmawiać. Obowiązkowa pozycja dla obecnie rozproszonej, izolującej się od siebie Polonii, która w dwudziestym pierwszym wieku coraz częściej mieszka na przedmieściach Chicago.
Autorami muzyki do filmu są Jeton Murtishi (piosenka tytułowa), Sławomir Bielawiec i Mirek Miyo Mardosz. Reżyserował Adrian Prawica, wielokrotnie nagradzany producent i operator zdjęć, absolwent Uniwersytetu Loyola. Współproducentem jest Rafał Muskała, dziennikarz radiowy i dokumentalista, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Płyty DVD z filmem są do nabycia na portalu Amazon.com. Wystarczy wpisać Amerykafilm.
Tekst: Emilia Sadaj
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP