02 marca 2022

Udostępnij znajomym:

2 marca urodził się Theodore Seuss Geiser, jeden z najbardziej znanych autorów książeczek dla dzieci. Historyjki Dr. Seussa słyną z zabawnych gier słownych i wymyślnych rysunków i uwielbiane są przez kolejne pokolenia najmłodszych Amerykanów. Na całym świecie sprzedano ponad 600 milionów egzemplarzy jego książek przetłumaczonych na ponad 20 języków, a najbardziej popularne dzieło to "Kot Prot" ("The Cat in the Hat").

Theodor Seuss Geisel urodził się w Springield, w Massachussets 2 marca 1904 roku. Zmarł w 1991 roku.

Jego zabawne książeczki nie tracą na popularności, wręcz przeciwnie, w 2020 roku przyniosły one szacunkowo 33 miliony dolarów (przed opodatkowaniem) – w porównaniu do „zaledwie” 9.5 miliona pięć lat wcześniej. W 2020 Forbes zamieścił go na drugim miejscu wśród najlepiej opłacanych zmarłych celebrytów – tuż za gwiazdą muzyki pop, Michaelem Jacksonem. Wszyscy, od celebrytów, po byłą Pierwszą Damę, Michelle Obamę, czytają jego książki dzieciom.

Dr. Seuss jest uwielbiany przez miliony osób na całym świecie za pozytywne wartości, w tym za promowanie ekologii i tolerancji, ale w ostatnich latach narastała krytyka dotycząca karykaturalnego sposobu, w jaki sposób przedstawiani są przedstawiciele mniejszości, w tym osoby czarnoskóre i Azjaci, w niektórych najbardziej popularnych książeczkach dla dzieci, a także we wczesnych ilustracjach reklamowych i propagandowych.

National Education Association, organizacja, która stworzyła i wypromowała Read Across America Day (Dzień Czytania w Ameryce) w 1998 roku i celowo dostosowała go do urodzin autora, przez kilka ostatnich lat pomniejszała znaczenie Dr. Seussa i zachęcała do tworzenia bardziej zróżnicowanych list lektur dla dzieci. Witryna skupiła się na propozycjach książek kolorowych autorów, których tematy obejmują między innymi kwestie budowania społeczności, sprawiedliwości rasowej i promowanie szacunku. Dystrykty szkolne w całym kraju również zaczęły odchodzić od książek Dr. Seussa.

Biały Dom ponownie zachęca do lektury

W tym roku Biały Dom uwzględnił Dr. Seussa w obchodach „Read Across America Day”, chociaż usunął legendarnego autora z dorocznego święta czytania w zeszłym roku, kiedy to prezydent Biden zgodnie z prezydencką tradycją, ogłosił 2 marca „Dniem czytania w całej Ameryce”, ale nie poszedł w ślady swoich poprzedników i zdecydował się pominąć w tej proklamacji jakiekolwiek wzmianki o Dr. Seussie.

W tym roku jednak doroczna proklamacja Białego Domu wskazuje na „ścieżkę prowadzącą do zdobycia umiejętności czytania i pisania” dla wielu młodych Amerykanów, mówiąc, że „zaczyna się ona od ponadczasowych tradycji: czytania przed snem, gromadzenia się w klasach na bajki i uczestnictwo w wydarzeniach w lokalnych bibliotekach z rodziną i przyjaciółmi”.

„Klasyki dla dzieci, takie jak „Green Eggs and Ham” czy „Oh, the Places You’ll Go” dr. Seussa zapoczątkowały pasję czytania i niekończącą się kreatywność, która obejmuje pokolenia” – ogłosił we wtorek Biały Dom. „Dzisiejsze historie i przygody są tak różnorodne, jak świat, w którym żyjemy, a czytając je, lepiej rozumiemy różnorodność naszego narodu – i świata. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy młodzi ludzie uczą się, rozwijają i budują własne poczucie tożsamości”.

Biały Dom dodał, że „Książki budują poczucie przynależności każdego dziecka i mogą pomóc w zaszczepieniu szacunku i empatii dla innych”.

Zapytany, dlaczego Dr. Seuss nie został uwzględniony w zeszłym roku, Biały Dom odmówił komentarza. Byli prezydenci Barack Obama i Donald Trump podkreślali wkład Dr. Seussa w swoich corocznych proklamacjach.

„Prace Theodora Seussa Geisela, lepiej znanego nam jako Dr. Seuss, rozbudziły miłość do czytania w wielu pokoleniach uczniów” – powiedział Obama w swojej proklamacji z 2015 roku. „Jego kapryśna gra słów i ciekawskie postacie inspirują dzieci do wielkich marzeń i przypominają czytelnikom w każdym wieku, że człowiek jest człowiekiem, bez względu na to, jaki jest mały”.

Proklamacja Obamy z 2016 roku opisuje Seussa jako „jednego z szanowanych amerykańskich twórców”, który „wykorzystał swój niesamowity talent, aby zaszczepić najbardziej wrażliwym czytelnikom uniwersalne wartości, które wszyscy cenimy”.

Trump w swoim przemówieniu z 2018 r. wezwał Amerykanów, aby zawsze pamiętali wciąż żywe słowa dr Seussa: „Masz mózg w głowie. Masz stopy w butach. Możesz kierować się w dowolnym kierunku”.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor