08 marca 2018

Udostępnij znajomym:

Dziury w jezdniach to zmora kierowców po każdej zimie w Chicago. Władze miasta zapewniają, że trwają prace nad ich łataniem.

W miarę starzenia się asfaltu powstają w nim pęknięcia, w które dostaje się woda. Gdy temperatura spada, woda zamarza i “rozsadza” nawierzchnię, w której tworzą się dziury pod kołami przejeżdżających samochodów.

W 2014 roku, kiedy nasze miasto zmagało się z “Chiberią”, wyjątkowo śnieżną i mroźna zimą, do miasta zgłoszono informacje na temat 70,248 dziur i wyrw w asfalcie wymagających naprawy. W czasie łagodniejszej zimy w 2016 roku liczba ta wynosiła 37,953.

Do początku tego tygodnia w bieżącym roku, pod miejski numer 311 zgłoszono 10,649 poważnych dziur w chicagowskich ulicach. Rzeczywiste liczby są dużo wyższe, bo kiedy pracownicy ekip drogowych udają się na miejsce, znajdują przeważnie kilka dziur - powiedział rzecznik chicagowskiego Departamentu Transportu.

Widzisz dziury w jezdniach? Daj znać miastu

Na oficjalnej stronie miasta www.cityofchicago.org można znaleźć serwis pod nazwą "Pothole Tracker". Można tam zgłosić wymagające załatania dziury w nawierzchni. Podobną funkcję ma także "Chicago Work" – miejska aplikacja na smartfony i tablety, która umożliwia mieszkańcom przesłanie do miasta zgłoszenia na temat dziur w jezdni. Innym sposobem jest wykonanie bezpośredniego telefonu pod miejski numer 311 albo wysłanie smsa "Chicago" pod numer 311311. Problemy z nawierzchnią można też zgłaszać do biura radnych w naszej dzielnicy.

Dziury na autostradzie należy zgłosić do stanowego departamentu Transportu (IDOT) pod numer 800-452-4363 albo przez internet.

Uszkodziłeś samochód na dziurze?

Wnioski o zwrot kosztów naprawy samochodów uszkodzonych na dziurach w nawierzchni dróg wpływają do biura sekretarza miasta. Poszkodowani kierowcy skarżą się na zniszczone opony, uszkodzone podwozia, a nawet pęknięte szyby. Aby ubiegać się o odszkodowanie należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie www.cityclerk.com (zakładka Claim) i wysłać go pod podany tam adres wraz z raportem policyjnym i rachunkiem za naprawę uszkodzeń.

Zainteresowani powinni odwiedzić stronę internetową City Clerk of Chicago i wypełnić podanie. Należy podać dokładny adres zdarzenia, datę, godzinę oraz rachunek z naprawy lub co najmniej dwie wyceny. Komitet Finansowy miasta przejmuje aplikacje i decyduje o ich przyszłości. Wyznaczone do tego osoby na bieżąco informują kierowców, na jakim etapie znajduje się złożone przez nich podanie. Miasto – jeśli pozytywnie rozpatrzy skargę – zwraca zwykle połowę kosztów, w myśl zasady, że kierowca ponosi częściową odpowiedzialność za uszkodzenie swojego samochodu. W 2017 roku zgłoszono 733 wnioski o zwrot kosztów naprawy auta, a w 2016 r. - 600. Nie podano, w ilu przypadkach kierowcy otrzymali zwrot kosztów.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor