Nie ma bardziej patriotycznego święta niż 4 lipca – Independence Day. Jak co roku w Dzień Niepodległości niebo będą rozświetlać fajerwerki. To nierozłączny element obchodów tego święta. Władze stanowe przestrzegają przed samowolką, bo w Illinois prawo dotyczące sztucznych ogni jest bardzo restrykcyjne.
Illinois jest jednym z nielicznych stanów, w których nie można kupować sztucznych ogni bez licencji. Ustawa pod nazwą Pyrotechnic Use Act ("PUA") zabrania sprzedaży, posiadania i używania wszelkiego rodzaju fajerwerków do użytku konsumentów.
Prawo w Illinois przewiduje kary do roku pozbawienia wolności i do $2,500 grzywny. Zakazane są firecrackers, bottle rockets i roman candles, które w niektórych stanach można kupić legalnie.
Legalnie w naszym stanie można nabywać następujące produkty pirotechniczne: sparklers, small-cap guns, snake-glow worm pellets, trick noisemakers (znane jako party poppers), booby traps, snappers, trick matches, cigarette loads oraz auto burglar alarms. Prawo federalne z kolei zakazuje używania tzw. cherry bombs.
Policja nie jest w stanie kontrolować wszystkich. Przeważnie funkcjonariusze zwracają uwagę na głośniejsze wybuchy i interweniują na skargi mieszkańców. W niektórych miejscowościach na przedmieściach do wyszukiwania nielegalnych fajerwerków wysłane są w okresie 4 lipca dodatkowe patrole. Fajerwerki są całkowicie zakazane na terenie parków powiatu Cook.
Materiały pirotechniczne najczęściej są rekwirowane. W dniach poprzedzających Święto Niepodległości w powiecie Cook odbieranych jest ich kilka tysięcy funtów. 4 lipca liczba ta zwykle podwaja się. Każdego roku po długim lipcowym weekendzie w naszym powiecie niszczonych jest kilkanaście tysięcy funtów nielegalnych sztucznych ogni.
Organizatorzy pokazów sztucznych ogni w Illinois powinni się upewnić, że dostarczające fajerwerki firmy posiadają wszystkie wymagane licencje i certyfikaty.
Korzystanie, sprzedaż lub zakup sztucznych ogni bez ważnego certyfikatu IDNR indywidualnej licencji lub przechowywanie materiałów wybuchowych jest nielegalne.
Zazwyczaj przed Dniem Niepodległości mieszkańcy Illinois udają się na zakupy do sąsiednich stanów, gdzie sprzedaż fajerwerków jest legalna, np. do Indiany. Przy autostradzie ustawione są billboardy zachęcające do zakupu sztucznych ogni, a przy każdym sklepie oferującym fajerwerki zobaczyć można sporo samochodów z rejestracją z Illinois.
W ostatnich latach w stanowym Kongresie w Springfield podejmowano próby legalizacji fajerwerków, ale nieskuteczne. Zwolennicy takiego rozwiązania przekonują, że z powodu zakazu stan traci około $10 milionów rocznie.
Fajerwerki, grillowanie, wyjazdy – to tradycyjne elementy obchodów Dnia Niepodległości. Amerykanie świętują uchwalenie Deklaracji Niepodległości w 1776 roku i przekształcenia 13 kolonii brytyjskich w niepodległe stany.
JT