Najbogatszy człowiek na świecie, właściciel Tesli i SpaceX, twórca Boring Company, współtwórca Neuralink i PayPal, Elon Musk, uznany został przez magazyn Time człowiekiem roku 2021. Tytuł ten przyznawany jest już od 94 lat i trafia on w ręce jednostki lub grupy osób, które w danym roku wywarły największy wpływ na świat.
"Człowiek roku jest wyznacznikiem wpływu, a niewiele osób miało większy wpływ niż Musk na życie na Ziemi, a potencjalnie także na życie poza Ziemią" - napisał redaktor naczelny Time Edward Felsenthal.
Niewątpliwie rok 2021 należał do Elona Muska. Jego majątek szacowany jest na 293.6 mld dolarów. "W 2021 roku Musk wyłonił się nie tylko jako najbogatsza osoba na świecie, ale także jako przykład ogromnej zmiany w naszym społeczeństwie" – dodał Felsenthal.
Elon Musk (@elonmusk) is TIME's 2021 Person of the Year #TIMEPOY https://t.co/8Y5BhIldNs pic.twitter.com/B6h6rndjIh
— TIME (@TIME) December 13, 2021
We wrześniu SpaceX, firma Muska zajmująca się lotami kosmicznymi, zapisała się w historii po tym, jak z powodzeniem wysłała na orbitę czterech prywatnych pasażerów. Była to pierwsza misja, podczas której wysłano w kosmos całkowicie cywilną załogę. Natomiast w kwietniu NASA wybrała SpaceX jako jedną z firm kosmicznych do budowy systemów lądowania na Księżycu, które mogą przenosić astronautów na Srebrny Glob.
Tytuł przyznawany od prawie 100 lat
Tradycja przyznawania tytułu człowieka roku przez magazyn Time trwa od 1927 r. W roku 2020 powędrował do Joe Bidena i Kamali Harris. W 2019 roku tytuł otrzymała 16-letnia wówczas szwedzka aktywistka, działająca na rzecz zmian klimatycznych Greta Thunberg, w 2016 r. był to Donald Trump.
Coroczny wybór wzbudza czasami kontrowersje, bowiem zgodnie z ideą plebiscytu chodzi o wskazywanie osób, które w danym roku wywarły największy wpływ na świat, zarówno pozytywny, jak i negatywny.
I tak w 1938 tytuł ten uzyskał Adolf Hitler. Był on jedynym człowiekiem roku, którego wizerunek nie znalazł się na okładce „Time”. Józef Stalin otrzymał ten tytuł dwukrotnie, w 1939 oraz 1942 roku, a Ajatollah Chomejni w 1979 r. po przeprowadzeniu krwawej, antyzachodniej rewolucji w Iranie.
al