Burmistrz Rahm Emanuel i American Airlines zawarły w środę wieczorem porozumienie, w ramach którego linie lotnicze zrezygnują z opozycji wobec planowanej ekspansji międzynarodowego portu lotniczego O’Hare, wycenianej na 8.5 miliarda dolarów.
W zamian przyspieszona zostanie budowa trzech nowych bramek, które American wykorzysta w przyszłości – twierdzą źródła, które nie zostały upoważnione do publicznego wypowiadania się w tej kwestii.
Porozumienie nastąpiło w momencie, kiedy Rada Miejska Chicago rozpoczęła w czwartek obrady nad projektem Emanuela, obejmującym stworzenie najnowocześniejszego globalnego terminalu, dziesiątek nowych hal i bramek.
Kiedy dziennik Chicago Tribune opublikował dwa tygodnie temu szczegóły planowanej ekspansji, linie American Airlines ustawiły się w opozycji do tej propozycji, twierdząc, że Emanuel zawarł sekretną umowę z United Airlines, przyznając im w ostatnim momencie pięć dodatkowych bramek, stwarzajac tym samym nieuczciwie warunki dla konkurencji. W tym czasie rzeczniczka American, Leslie Scott powiedziała, że linie lotnicze podpisałyby się pod planem Emanuela, gdyby miasto zaakceptowało kompromis dotyczący wyrównania szans, przyspieszając budowę trzech kolejnych bramek, z których mogłyby korzystać różne linie, w tym American Airlines.
Po dwóch tygodniach publicznych przepychanek, burmistrz zgodził się przyspieszyć budowę trzech bramek – podało źródło. Ani biuro Emanuela ani American Airlines nie odpowiedziały na prośby o komentarz w tej sprawie.
Porozumienie zostało zawarte po ponad rocznych negocjacjach pomiędzy liniami United, American i miastem, które pilnie śledziła opinia publiczna, ponieważ w tym czasie szefowie linii lotniczych i urzędnicy miejscy wzajemnie oskarżali się o zatajanie prawdy w różnych aspektach tego planu. Dyrektor generalny United, Oscar Munoz, zorganizował wiec z udziałem pracowników, aby zwiększyć publiczne poparcie dla tej propozycji, podczas gdy American uruchomiło stronę internetową, która zawierała argumenty przeciwko.
Burmistrz stara się wykorzystać wygaśnięcie 35-letniej umowy dzierżawy, co nastąpi w maju, aby zabezpieczyć wyższe opłaty od przewoźników, które pomogłyby w finansowaniu ambitnego projektu. Zgodnie z propozycją Emanuela, ilość miejsca, w którym samoloty będą parkować przy bramkach linii lotniczych zwiększyłaby się o 25 procent, a całkowita liczba bramek na O’Hare wzrośnie z obecnych 185 do 220 po zakończeniu projektu, które planowane jest na rok 2026.
Biuro burmistrza poinformowało, że plan ekspansji przewiduje utworzenie 60,000 nowych miejsc pracy podczas ośmioletniego projektu, a po jego zakończeniu lotnisko ma obsługiwać 100 milionów pasażerów do 2026 roku.
Monitor