12 stycznia 2023

Udostępnij znajomym:

Gigant naftowy Exxon „prawidłowo i umiejętnie przewidział globalne ocieplenie” tylko po to, by następnie przez dziesięciolecia walczyć z tymi danymi naukowymi w celu ochrony własnej działalności biznesowej – wynika z najnowszych odkryć.

Zgromadzone dokumenty wewnętrzne firmy i wyniki badań wykazały już wcześniej, że Exxon wiedział o niebezpieczeństwach związanych z globalnym ociepleniem co najmniej od lat 70., podczas gdy z potencjalnych zagrożeń przemysł naftowy zdawał sobie sprawę już ok. lat 50. Następnie silnie i skutecznie zmobilizował się przeciw nauce, aby udaremnić wszelkie działania mające na celu ograniczenie zużycia paliw kopalnych.

Natomiast nowe dane pokazują, że naukowcy z Exxon byli niesamowicie dokładni w swoich prognozach dotyczących wzrostu temperatury na Ziemi i emisji dwutlenku węgla niespotykanych od milionów lat.

46

Już w latach 70. przewidzieli, że globalne ocieplenie wyniesie około 0.2 stopnia Celsjusza na dekadę z powodu emisji gazów cieplarnianych związanych ze spalaniem ropy naftowej, węgla i innych paliw kopalnych. Nowa analiza, opublikowana w magazynie Science, pokazuje, że wnioski naukowe firmy Exxon były bardzo dokładne, a „prognozy były równie spójne i co najmniej tak profesjonalne, jak te z niezależnych modeli akademickich i rządowych”.

Geoffrey Supran, którego poprzednie badania historycznych dokumentów branżowych pomogły rzucić światło na to, co wiedział Exxon i inne firmy naftowe, powiedział, że „zapierająca dech w piersiach” była obserwacja, jak bardzo prognozy Exxon pokrywają się z tym, co wydarzyło się później.

„To naprawdę podsumowuje to, co Exxon wiedział na wiele lat przed narodzinami wielu z nas” – mówi Supran, który kierował analizą przeprowadzoną przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu. „Mamy teraz dowód pokazujący, że dokładnie przewidzieli ocieplenie na wiele lat, zanim zaczęli atakować naukę. Te wykresy potwierdzają, co Exxon wiedział i jak wprowadzał w błąd”.

Poniżej zdjęcie fragmentu wykresu opracowanego w 1982 r. Przez naukowców na zlecenie Exxon. Linie po lewej: czarna to przewidywania dotyczące wzrostu emisji CO2, niebieska rzeczywiste dane pomiarowe. Linie po prawej: czarna to przewidywany wzrost temperatury, czerwona to rzeczywisty pomiar.

47

Foto: courtesy of science.org, źródło: 2023 - “Assessing ExxonMobil’s global warming projections”

W badaniu przeanalizowano ponad 100 wewnętrznych dokumentów i recenzowanych publikacji naukowych, które zostały opracowane wewnętrznie przez naukowców i menedżerów Exxon lub w niezależnych publikacjach w latach 1977-2014, których współautorami byli naukowcy Exxon.

Trafne prognozy

Analiza wykazała, iż Exxon słusznie odrzucił pomysł, że świat zmierza ku nieuchronnej epoce lodowcowej, co było brane pod uwagę w latach 70. Naukowcy z firmy odkryli również, że globalne ocieplenie było spowodowane działalnością człowieka i zostanie wykryte około roku 2000, oraz przewidzieli globalne wprowadzenie tzw. „budżetu węglowego” na utrzymanie ocieplenia poniżej 2°C w stosunku do czasów przedindustrialnych.

Dezinformacja

Uzbrojony w tę wiedzę Exxon rozpoczął długą kampanię mającą na celu bagatelizowanie lub dyskredytowanie tego, co potwierdzili jego naukowcy. Jeszcze w 2013 r. Rex Tillerson, ówczesny dyrektor generalny koncernu naftowego, powiedział, że modele klimatyczne są „niekompetentne” i że „istnieją niejasności” co do wpływu spalania paliw kopalnych.

„To, co zrobili, polegało zasadniczo na milczeniu podczas wykonywania tych badań i tylko wtedy, gdy stało się to strategicznie konieczne, aby przeciwdziałać egzystencjalnemu zagrożeniu dla ich biznesu, wstali i zabrali głos przeciwko nauce” – powiedział Supran.

Naukowcy są zgodni, że działania firmy wpłynęły na opóźnienia w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Wcześniejsze inwestycje w energię wiatrową i słoneczną mogły zapobiec obecnym i przyszłym katastrofom klimatycznym. „Jeśli uwzględnimy wpływ zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych, ich działania prawdopodobnie wpłynęły niekorzystnie na tysiące, a nawet miliony ludzi” – mówi Natalie Mahowald, naukowiec klimatyczny z Cornell University

Drew Shindell, klimatolog z Duke University, powiedział, że nowe badanie jest „szczegółową, solidną analizą”, a wprowadzające w błąd publiczne komentarze Exxon na temat kryzysu klimatycznego były „szczególnie bezczelne”, biorąc pod uwagę zaangażowanie ich naukowców w pracę z zewnętrznymi badaczami w ocenie globalnego ogrzewanie. Shindell powiedział jednak, że trudno jest stwierdzić, czy naukowcy Exxon byli w tym lepsi niż naukowcy z zewnątrz.

Nowa praca dostarczyła dowodów na stosowanie dezinformacji przez Exxon, powiedział Robert Brulle, ekspert ds. polityki środowiskowej na Brown University, który badał dezinformację klimatyczną rozpowszechnianą przez przemysł paliw kopalnych.

„Jestem pewien, że trwające wysiłki mające na celu pociągnięcie Exxon do odpowiedzialności uwzględnią to badanie” – powiedział Brulle, odnosząc się do różnych procesów sądowych mających na celu zmuszenie firm naftowych do zapłaty za szkody klimatyczne.

Pełny tekst na stronie Science.org.

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor