Firma prawnicza wpływowego chicagowskiego radnego wygrywa sprawy swoich prominentnych klientów ubiegających się o obniżkę podatku od nieruchomości, dzięki dobrym relacjom z biurem prokurator stanowej w powiecie Cook - twierdzi “Chicago Sun-Times”. Radny Edward M. Burke zaangażowany był w kampanię wyborczą Kim Foxx.
Burke, właściciel firmy prawniczej zajmującej się m.in. uzyskiwaniem zwrotów nadpłaconych podatku od nieruchomości dla dużych klientów biznesowych, w tym firm, które wykonują usługi dla miasta Chicago, w czasie kampanii organizował w swoim domu na południowym-zachodzie Chicago imprezy, na których zbierano datki wyborcze na kampanię Kim Foxx.
Ponadto sam na jej konto wyborcze wpłacił $10,000. W tym czasie prawnicy z jego kancelarii walczyli z biurem prokuratora stanowego w powiecie Cook, domagając się milionów dolarów zwrotu od podatku od nieruchomości dla reprezentowanych prominentnych klientów, w tym Donalda Trumpa, firmy AT&T Corp., która ma kontrakt o wartości 125 milionów dolarów na świadczenie usług telekomunikacyjnych dla różnych agencji miejskich.
Kilka tygodni później Kim Foxx z łatwością wygrała wybory i 1 grudnia 2016 r. objęła urząd prokurator stanowej w powiecie Cook, zastępując na stanowisku pokonaną Anitę Alvarez.
W sierpniu, dziewięć miesięcy po zaprzysiężeniu, pracownicy jej biura zawarli umowę z kancelarią adwokacką Burke’a. Doszło do ugody w trzech sprawach. Biuro, które reprezentuje Foxx, zgodziło się na zwrot prawie $2 milionów z podatku od nieruchomości, które AT&T zapłaciło między 2013 a 2015 rokiem za kampus położony na 105 akrach w Hoffman Estates, który teraz jest wolny.
Jest to największa ugoda podatkowa, którą pracownicy Foxx zatwierdzili podczas pierwszych 11 miesięcy pełnienia przez nią funkcji prokurator stanowej w powiecie Cook - twierdzi dziennik “Chicago Sun-Times”.
Kancelaria Burke’a domagała się jednak zwrotu w wysokości $16 milionów. Prawnicy w pozwach twierdzili, że biuro asesora powiatu Cook, Josepha Berriosa, w wycenie kampusu AT&T trzy lata temu zawyżyło jego wartość.
Prokurator Foxx nie brała bezpośredniego udziału w rozstrzygnięciu spraw sądowych wytoczonych przeciwko powiatowi przez jej poplecznika - oświadczyła jej rzeczniczka, Tandra Simonton. "Biuro prokuratora stanowego sprawdza każdą apelację podatkową indywidualnie i szuka najbardziej odpowiedniego rozwiązania" - dodała Simonton. “Prokurator stanowa w powiecie Cook, Kim Foxx, nie bierze udziału w żadnej z tych spraw”.
Ani firma AT&T, ani radny Burke, nie odpowiedzieli na pytania dziennikarzy dotyczące ugody - w tym dlaczego firma zaakceptowała miliony dolarów mniej, niż się domagała, i ile pieniędzy zapłacono kancelarii Burke’a za wygranie sprawy. W powiecie Cook adwokaci zajmujący się sprawami związanymi z podatkiem od nieruchomości otrzymują nawet jedną trzecią wysokości wywalczonych zwrotów nadpłaconych podatków.
W dokumentach finansowych, które Burke złożył w Urzędzie Miasta, poinformował tylko, że AT&T płaci mu ponad $25,000 rocznie. Burke, powszechnie uważany za najbardziej wpływowego radnego w Chicago, obecny kontrakt z AT&T podpisał w 2009 r. Od 2014 r. jego kancelaria złożyła trzy pozwy w imieniu AT&T domagając się zwrotów w wysokości $4.5 mln za podatki od nieruchomości za wieżowiec przy 225 W. Randolph oraz trzy inne pozwy ws. wyżej wspomnianego zwrotu $16 milionów za kampus Hoffman Estates.
Firma prawnicza Klafter & Burke złożyła dziesiątki odwołań od nadpłaconych podatków od nieruchomości w sądzie okręgowym Cook County oraz w stanowym urzędzie apelacyjnym Illinois Property Tax Appeals Board, by wywalczyć zwrot podatku dla klientów, w tym prezydenta Trumpa. Prawnicy z kancelarii radnego Burke’a oczekują na rozpatrzenie sześciu wniosków o zwrot podatku od hotelu, restauracji i pustych powierzchni detalicznych w Trump Tower.
Do głównych obowiązków prokuratora stanowego w powiecie Cook, teraz Kim Foxx, należy ściganie przestępców. Ale jej biuro reprezentuje również urzędników powiatu Cook, którzy nadzorują system rozliczeń podatku od nieruchomości, określając wartość każdej nieruchomości i ile właściciele gruntów muszą płacić w podatkach, jak również przeznaczając pieniądze na finansowanie szkół, miast i innym samorządów.
Biuro prokuratora stanowego może więc zmienić wycenę nieruchomości, skutkującą zwrotem nadpłaconego podatku.
JT