Gubernator J.B Pritzker podpisał ustawę rozszerzającą prawo do aborcji na terenie stanu. Jak sam tłumaczył – to pomocna dłoń wyciągnięta w kierunku klinik aborcyjnych, które zmagają się z ogromnym zainteresowaniem pacjentek po ograniczeniu przez Sąd Najwyższy prawa do aborcji na poziomie federalnym.
"Mamy obowiązek wspierać i chronić wolność reprodukcyjną dla naszych mieszkańców, a także tych, którzy szukają bezpiecznego schronienia w Illinois. Musimy też chronić także naszych lekarzy i pielęgniarki" – powiedział gubernator w przesłanym oświadczeniu.
Co się zmieni?
Asystenci lekarzy i pielęgniarki są teraz w pełni upoważnieni do wykonywania niektórych z najbardziej powszechnych zabiegów w klinikach w całym Illinois – niewymagających znieczulenia ogólnego. Pacjentki spoza stanu szukające takiej opieki nie będą musiały się martwić, że ich informacje zostaną przekazane władzom w stanach, w których zabieg ten został zakazany. Ustawa zakazuje towarzystwom ubezpieczeniowym pobierania wyższych opłat za opiekę poza siecią wyznaczonych klinik. To tylko przykładowe zapisy obszernej ustawy podpisanej w piątek przez gubernatora J.B. Pritzkera, która ma na celu wzmocnienie statusu Illinois jako "wyspy sprawiedliwości reprodukcyjnej". Według biura Pritzkera, przed obaleniem w czerwcu federalnej ochrony przyznanej przez Roe, kliniki z Illinois przyjmowały średnio około 10 tys. osób rocznie poszukujących aborcji poza stanem. Zwolennicy oczekują, że liczba ta wzrośnie co najmniej trzykrotnie – chodzi o tzw. turystykę aborcyjną. Planned Parenthood of Illinois poinformowało, że od czasu obalenia Roe vs Wade widzi więcej pacjentów spoza stanu niż kiedykolwiek wcześniej. Przed wyrokiem SN do Illinois przyjeżdżały kobiety pochodzące maksymalnie z 15 różnych stanów. Teraz? Z 33.
Przeciwko uchwaleniu ustawy byli republikanie
Ustawa przed tym, jak podpisał ją gubernator została przyjęta przez stanowy Kongres. Pritzker o nową ustawę spierał się z republikaninem Darrenem Baileyem, który porównał aborcję do Holokaustu. W swoim przemówieniu inauguracyjnym Pritzker zasygnalizował stałe zainteresowanie budowaniem wolności reprodukcyjnych. Opowiedział się za poprawką zapisującą prawa do aborcji w konstytucji stanowej. Najszybciej mogłoby to nastąpić w listopadzie 2024 roku.
W USA ubywa klinik
Jeszcze w lipcu ubiegłego roku Instytut Guttmachera, organizacja badawcza informowała, że co najmniej 43 kliniki aborcyjne zostały zamknięte miesiąc po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił kompromis aborcyjny.