13 września 2022

Udostępnij znajomym:

Organizacja z Kolorado zajmująca się obroną i rozszerzaniem praw związanych z posiadaniem i sprzedażą broni palnej pozwała do sądu miasteczko Highland Park za obowiązujący tam od 2013 r. zakaz dotyczący sprzedaży lub wynajmu tzw. karabinów szturmowych i magazynków dużej pojemności. Dokładnie takich użyto podczas masowej strzelaniny w tym miasteczku 4 lipca, gdy zginęło 7 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

National Association for Gun Rights z siedzibą w Loveland w stanie Kolorado złożyło w środę pozew w federalnym sądzie okręgowym w Chicago. Jednocześnie podobne pozwy kwestionujące zbliżone prawa organizacja złożyła wobec Naperville, a także stanów Massachusetts, Connecticut i Hawajów.

W oświadczeniu grupa stwierdziła, że wykorzystuje krajowy precedens, aby doprowadzić do zniesienia podobnych zakazów w całym kraju.

„Naszą misją zawsze było tworzenie precedensów rozszerzających prawa do broni palnej i obrona jej właścicieli” – powiedziała w oświadczeniu Hanna Hill z tej organizacji. „Genialna decyzja sędziego (Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych) (Clarence) Thomasa tego lata dostarczyła nam amunicji, aby uwolnić miliony przestrzegających przepisów Amerykanów, którym niesłusznie odmawia się prawa do posiadania broni”.

W pozwach grupa ta odrzuca użycie terminu „broń szturmowa”, nazywając go "określeniem naładowanym politycznie, mającym na celu wzbudzenie emocji w opinii publicznej” i zamiast tego używa terminu „zabroniona broń palna”.

Pozwy stwierdzają, że zakazy naruszają drugą poprawkę do Konstytucji USA. Przywołują ostatnie decyzje Sądu Najwyższego, w tym decyzję z 2008 r. uchylającą zakaz posiadania broni w Waszyngtonie, decyzję z 2010 r. uchylającą podobne zakazy w Chicago i Oak Park, a także decyzję z czerwca tego roku unieważniającą wymóg z Nowego Jorku, wymagający od potencjalnych właścicieli wskazania powodu konieczności posiadania pozwolenia na broń.

Wiele osób jest zszokowanych, że pozew wobec Highland Park wpływa zaledwie 2 miesiące po tragicznej w skutkach masowej strzelaninie w tym miasteczku. 4 lipca 21-letni Robert Crimo III używając broni w stylu szturmowym i trzech magazynków o dużej pojemności zaczął strzelać z dachu budynku w tłum zgromadzony poniżej na paradzie z okazji Święta Niepodległości. Zabił 7 osób, ranił kilkadziesiąt.

Prawo sprzed 9 lat

Highland Park przegłosował to rozporządzenie w 2013 r. Zakazuje ono sprzedaży lub wypożyczania tzw. broni szturmowej lub „urządzeń zasilających amunicję szturmową”, których definicje są określone w przyjętym prawie. Miasto Naperville przyjęło w sierpniu br. podobne rozporządzenie, głównie w odpowiedzi na masowe strzelaniny w Highland Park i wcześniejszą w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie.

Sąd już nad tym debatował

Zarządzenie z Highland Park było jednak już wcześniej kwestionowane w sądzie federalnym. W 2015 roku trzyosobowy panel sędziowski 7. Okręgowego Sądu Apelacyjnego jednogłośnie podtrzymał to lokalne zarządzenie.

Sędziowie zacytowali właśnie decyzję Sądu Najwyższego z 2010 r. dotyczącą Waszyngtonu, w której konserwatywny sędzia Antonin Scalia, pisząc w imieniu większości wskazał, że druga poprawka nie gwarantuje prawa „do posiadania i noszenia jakiejkolwiek broni w jakikolwiek sposób i w jakimkolwiek celu”, po czym przestrzegł przed zbyt szeroką interpretacją tego orzeczenia.

„Jesteśmy przekonani, że zakaz przyjęty przez miasto Highland Park w 2013 roku jest zgodny z prawem i konstytucją, a potwierdzenie konstytucyjności przez Siódmy Okręgowy Sąd Apelacyjny pozostaje precedensem w naszej jurysdykcji” – napisał w oświadczeniu prawnik Highland Park, Steven M. Elrod.

Od czasu strzelaniny w Highland Park gubernator JB Pritzker wezwał do wprowadzenia zarówno stanowego, jak i ogólnokrajowego zakazu sprzedaży tzw. broni szturmowej. Oczekujący w Izbie Reprezentantów Illinois projekt ustawy tego dotyczącej ma obecnie 56 współsponsorów.

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor