24 lipca 2024

Udostępnij znajomym:

Sposób, w jaki nastolatki korzystają ze swoich urządzeń elektronicznych przed snem, może mieć duży wpływ na to, jak dobrze i jak długo śpią.

Dane opracowano na podstawie badania Adolescent Brain Cognitive Development Study, długoterminowego badania rozwoju mózgu i zdrowia dzieci w Stanach Zjednoczonych, w ramach którego naukowcy zadali nastolatkom i ich rodzicom szczegółowe pytania dotyczące tego, w jaki sposób korzystają z urządzeń elektronicznych przed snem i jak dobrze śpią. Większość nastolatków objętych badaniem – 72% – miała własny telefon komórkowy.

Okazało się, że wyciszanie powiadomień telefonicznych przed snem wiązało się z mniejszą ilością snu niż całkowite wyłączenie telefonu, mówi dr Jason Nagata, profesor pediatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, który kierował badaniem.

„Jeśli telefon nie jest całkowicie wyłączony, nastolatki mogą nadal budzić się w nocy przez wibracje lub światła” – mówi Nagata. „Lub jeśli mają jakiekolwiek trudności z zasypianiem, łatwiej im będzie po prostu sprawdzić telefon, jeśli się nudzą lub mają jakiekolwiek zakłócenia snu”.

Jeden na pięć nastolatków objętych badaniem twierdził, że sprawdza telefon, jeśli obudzi się w nocy, co według Nagaty może sprawić, że staną się bardziej rozbudzeni lub pobudzeni, co utrudni ponowne zasypianie.

Mówi, że lepszą strategią jest trzymanie smartfonów poza sypialnią w nocy: badanie wykazało, że nastolatki, które to robiły, śpią dłużej i mają lepszej jakości sen.

Ogólnie rzecz biorąc, używanie urządzeń elektronicznych w dowolnym celu w łóżku – czy to do wysyłania SMS-ów, oglądania filmów lub programów telewizyjnych, czy grania w gry – wiązało się z mniejszą ilością snu.

„Myślę, że kluczową radą dla rodziców i nastolatków jest po prostu unikanie mediów społecznościowych i jakichkolwiek urządzeń elektronicznych, szczególnie na godzinę przed snem” – mówi Nagata. „Jeśli możliwe jest trzymanie urządzeń poza sypialnią, myślę, że jest to najskuteczniejsze rozwiązanie”.

Nagata i jego współpracownicy opracowali kilka najlepszych strategii dla rodziców dotyczących snu ich dzieci:

  • Żadnych ekranów na godzinę przed snem
  • Wyłączanie całkowicie telefonu na noc
  • Powstrzymanie chęci sprawdzania telefonu jeśli dziecko obudzi się w nocy
  • Trzymanie telefonu poza sypialnią w nocy

Te rady dotyczą także dorosłych.

„Po zakończeniu tych badań zmieniłem swoje nawyki” – mówi Nagata. „Kiedyś miałem wyłączony telefon, ale w pokoju. Ale teraz próbuję umieścić go poza sypialnią i w moim przypadku też okazało się to skuteczniejsze”.

jm

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

BAUMERT LAW

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor