14 września 2022

Udostępnij znajomym:

W najbliższych latach celem amerykańskich naukowców ma być opracowanie innowacyjnych szczepionek lub leków, które pomogą wyeliminować choroby nowotworowe. Taką deklarację złożył prezydent USA Joe Biden w 60. rocznicę przemówienia Johna F. Kennedy'ego, w której były prezydent ogłosił „podbój księżyca”.

„Dzisiaj wyznaczam długoterminowy cel dla inicjatywy Cancer Moonshot, by zmobilizować amerykańską innowacyjność - tak jak zrobiliśmy to, by dotrzeć na Księżyc - i znaleźć lek, który pokona raka, raz na zawsze” - powiedział Biden podczas przemówienia w bibliotece prezydenckiej im. Johna F. Kennedy'ego w Bostonie. Celem inicjatywy jest zmniejszenie śmiertelności z powodu raka o 50% w ciągu najbliższych 25 lat. "Rak nie dyskryminuje czerwonych i niebieskich. Nie obchodzi go, czy jesteś republikaninem czy demokratą. Pokonanie raka to coś, co możemy zrobić razem" – dodał Biden.

Jakie będą pierwsze działania?

Jednym z kluczowych elementów planu jest nowo utworzona agencja ARPA-H (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Zdrowia). Przed przemówieniem Bidena Biały Dom ogłosił, że mająca polskie korzenie dr Renee Wegrzyn zostanie mianowana szefem nowej agencji. Formacja została powołana przez Bidena w lutym, aby poprawić zdolność rządu USA do przyśpieszenia badań w dziedzinie zdrowia i biomedycyny.

"Wyobraźcie sobie te możliwości: szczepionki, które chronią przed rakiem, tak jak te, które chronią przed HPV. Wyobraźcie sobie molekularne kody pocztowe, które kierowałyby leki i terapie genowe dokładnie do odpowiednich tkanek. Wyobraźcie sobie prosty test krwi podczas corocznych badań, który mógłby wykryć raka we wczesnym stadium (...). To tylko kilka pomysłów, które ukazują wielki potencjał ARPA-H" - podkreślał Joe Biden.

Nowotwory to w USA wciąż duży problem

Raport opracowany przez naukowców z American Cancer Society (ACS) pokazuje, że na początku tego roku w Stanach Zjednoczonych żyło ponad 18 milionów Amerykanów z rozpoznanym nowotworem. Wśród mężczyzn najbardziej rozpowszechnione są nowotwory prostaty, czerniak skóry i rak jelita grubego. W przypadku kobiet najczęstszy jest rak piersi, trzonu macicy i tarczycy. Dzięki nowoczesnym metodom wczesnego wykrywania i leczenia nowotworów liczba żyjących osób u których je zdiagnozowano w USA wzrosła w ciągu ostatnich 50 lat - w roku 1971 były to 3 miliony, w 2019 – 16.9 miliona.

fk

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor